Czym myć rower?Wszystko, co jakiś czas wymaga wyczyszczenia, tak samo jest w przypadku rowerów. Po długim i intensywnym użytkowaniu przychodzi moment, gdy trzeba wyczyścić swój sprzęt i zająć się jego zabezpieczeniem. Dzięki temu można zapewnić sobie nie tylko atrakcyjny wygląd roweru, ale też jego lepszą sprawność. To również pewność cichszej pracy i całkowicie bezproblemowego działania, które umożliwi Ci wygodniejszą jazdę.

czym myć rower

blok

Mycie roweru – wybierz odpowiedni czas!

Zastanawiasz się, który moment jest najlepszy na to, by umyć swój rower? W końcu zbyt częste mycie też może doprowadzić do pewnych szkód (na przykład korozji), dlatego nawet to powinno wykonywać się z możliwym umiarem. Prawidłowo powinno czyścić się rower raz na jeden, dwa tygodnie (czyli około 300 kilometrów), jednak w ostateczności można zdecydować się na comiesięczne czyszczenie. Oczywiście, jeśli dojdzie do ulewy, trzeba pamiętać o tym, żeby po przejażdżce w błocie dokładnie umyć sprzęt, doprowadzając go do porządku. Inaczej można narazić się na spore szkody, których ciężko później się pozbyć.

Jak się za to wszystko zabrać?

Sposób mycia roweru nie jest oczywistą sprawą, trzeba mieć minimalną wiedzę na ten temat, żeby móc wykonać to dobrze. W innym przypadku można doprowadzić do nieodwracalnych szkód, których każdy z pewnością chce uniknąć. Oczywiście nie powstają one natychmiast po jednorazowym nieprawidłowym wyczyszczeniu – potrzeba czasu, by doprowadzić do tego typu uszkodzeń. Należy pamiętać o tym, by za każdym razem dbać o staranność podczas czyszczenia sprzętu, to podstawa, bez której sprzęt szybko się zniszczy. Czy mycie roweru jest trudne? Nie – zazwyczaj nawet nie trzeba używać do tego wody (choć od czasu do czasu dokładne czyszczenie okazuje się niezbędne), a tylko odpowiednich preparatów i suchej ścierki. Regularnie czyszczony rower to pewność bezproblemowego działania i płynnej jazdy.

blok

Czym myć rower?

Jednym z najbardziej znanych sposobów czyszczenia rowerów jest zwyczajne użycie myjki ciśnieniowej, która dzięki swojej mocy jest w stanie pozbyć się niemal każdego zanieczyszczenia. Należy pamiętać jednak, by nie zbliżać wysokiego ciśnienia wody na elementy, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu (piasty, golenie, stery). Wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie podejście, by wykonać to zadanie w prawidłowy sposób.

To urządzenie najlepiej radzi sobie ze świeżym błotem, dlatego, jeśli jesteś po ciężkiej przejażdżce w niekomfortowych warunkach, koniecznie użyj myjki ciśnieniowej. Bardzo ważne jest to, by uważać na miejsca, w które kierowany jest strumień wody – nie może ona dostać się do łożysk – w innym przypadku zostaną one po prostu uszkodzone. Jeśli masz na swoim jednośladzie zaschnięte błoto, najpierw postaraj się namoczyć brudne elementy – w ten sposób unikniesz niepotrzebnego działania ciśnienia czy też szorowania i porysowania powierzchni.

Rower z powodzeniem możesz wyczyścić szczotką o miękkim włosiu – ten sposób pozwoli Ci oczyścić powierzchnie, dostać się do zakamarków oraz nie porysować lakieru, czy też innych, wrażliwych elementów roweru. Pamiętaj także o dokładnym spłukaniu środków myjących!

Konserwacja i smarowanie roweru

Po dokładnym wyczyszczeniu swojego sprzętu warto pamiętać o tym, że to nie wystarczy, by utrzymać go w doskonałym stanie. Każdy rower wymaga odpowiedniej konserwacji, która nie obejdzie się bez użycia smarów. Które są najlepsze i jak z nich korzystać? Podpowiadamy!

olej do roweru

Na zdjęciu: Olej Finish Line

Cena: 22,90 zł  16,90 zł

Producent: Finish Line

Olej do roweru Finish Line

Jedną z pierwszych propozycji jest wysokogatunkowy olej syntetyczny z dodatkiem teflonu Finish Line Teflon Plus. Dzięki niemu jesteś w stanie zabezpieczyć wszystkie ruchome części przerzutki przedniej i tylnej, zapewniając im absolutną trwałość i ochronę przed uszkodzeniami. Nadmiar smaru należy ściągać z danych elementów szmatką, dzięki czemu można być pewnym jego doskonałego działania.

olej do łańcucha rowerowego

Na zdjęciu: Olej do łańcucha Finish Line

Cena: 32,90 zł  27,90 zł

Producent: Finish Line

Olej do łańcucha Finish Line

By zabezpieczyć łańcuch, należy użyć oleju do łańcucha FINISH LINE 1-STEP, stworzonego specjalnie z myślą o osobach, które rower wykorzystują głównie w celach rekreacyjnych. Jego specjalna formuła umożliwia pozbycie się resztek brudu, których nie udało Ci się wyczyścić na etapie korzystania z myjki ciśnieniowej. Zawarte w nim związki antykorozyjne sprawiają, że rower jest w stanie utrzymać się w swojej świetności przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz