lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jakie rowery do trików? | Blog rowerowy IMP Rowery

Jakie rowery do trików?Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że rowery nie są jedynie do rekreacyjnej jazdy po mieście. Wielu wielbicieli tych dwukołowych pojazdów woli wykorzystywać je w nieco odmienny sposób od tego utartego w powszechnym pojmowaniu. Czy chcesz się dowiedzieć jakie rowery nadają się doskonale do rozmaitych trików i ewolucji? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

jakie rowery do trików

Skid na ostrym kole

Nie zaczniemy jednak od klasycznych BMXów, które są zazwyczaj pierwszym skojarzeniem w temacie rowerów do zadań specjalnych. Te zostawimy na sam koniec tego wpisu, zaczynając od czegoś zgoła innego, a mianowicie od ostrego koła. Ci, co choć trochę orientuję się – FixedGear to wynalazek stworzony na potrzeby kolarzy torowych oraz kolarzy robiących treningi zimą. Jak te rowery o niezwykle cienkich oponach mogłyby nadawać się do wykonywania trików?

Otóż zadziwiająco genialnie, a wszystko to za sprawą ich niebywale niskiej masy, oraz sztywnego napędu. To, co właśnie je wyróżnia i skąd wzięły swoją nazwę to właśnie bezpośrednie, sztywne połączenie korby napędowej z tylną zębatką.

Z tego też powodu jeśli kręcisz pedałami do tyłu, to rower zaczyna jechać także do tyłu. Za sprawą takiego rozwiązania posiadasz naprawdę dużą kontrolę nad ultra lekkim rowerem. Wystarczy, że założysz odpowiednio małą zębatkę, aby postawić go na tylne koło i niczym akrobata cyrkowy przemierzać miejskie bezkresy.

Na zdjęciu: Kaseta SHIMANO ALIVIO CS HG51 8 rzędowa

Cena: 92,99 zł

Procucent: Shimano

Bardzo popularnym trikiem jest tak zwany skid, czyli uślizg tylnego koła poprzez blokadę korb siłą własnych mięśni. Niektórzy powiedzą – hola hola – takie coś, zrobi nawet pięciolatek na dowolnym rowerze. Nie do końca się możemy z tym stwierdzeniem zgodzić, ponieważ w odróżnieniu od zwykłego roweru, który blokuje kolo za pomocą hamulca, tutaj musimy walczyć z niebotycznie silnym przełożeniem zębatek.

Tylko naprawdę silni kolaże potrafią zatrzymać pędzące koło w miejscu i wykonać naprawdę długi uślizg. No właśnie oprócz samej blokady dosyć istotne jest zrobienie imponującego, długiego uślizgu. To jednak nie jedyna forma rozrywki i okazji do efektownych trików, ponieważ ostre koło to także bike polo, czyli gra w polo właśnie na ostrym.

Wheelie na BMXie

Dużo starszym sprzętem do robienia tricków są BMXy, które w Polsce stały się popularne od początku lat 90tych. Był to przełom w dotychczasowym pojmowaniu roweru jako jedynie środka transportu. Można powiedzieć, że to właśnie ten okres najbardziej przyczynił się do rozwoju sportów ekstremalnych w Polsce.

Nie trzeba było długo czekać, aby obok BMXów pojawili się skejci na deskach i rolkach. Wspaniałe to były czasy, kiedy wieści z zagranicy docierały naprawdę powoli, a każdy nowy trik był niczym odkrycie Ameryki. Dla wielu już sama jazda na takim rowerze była niczym najtrudniejsza sztuczka na rampie.

Dzisiaj w dobie wszechobecnego dostępu do internetu oraz kanałów dedykowanych sportom ekstremalnym możemy w łatwy sposób podpatrywać osiągnięcia najlepszych zawodników. Kanał TV Red Bulla to dobre miejsce, żeby znaleźć inspirację do rozwijania swojej pasji w tym kierunku. Na sam początek nie będziemy potrzebować najdroższych konstrukcji. Podstawowe modele od sprawdzonych producentów, to doskonały początek, aby zorientować się, czego później będziemy potrzebować.

Na zdjęciu: Hamulec tarczowy SHIMANO BR-MT200 / BL-MT200 czarny

Cena: 199,00 zł

Producent: Shimano

Nieskomplikowana budowa i mała ilość osprzętu typu przerzutki, sprawiają, że rowery te nie wymagają dużo obsługi i znajomości technik serwisowych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego przełożenia, które pozwoli nam w komfortowy sposób kontrolować przyspieszenie roweru oraz podbijanie przedniego koła do rozmaitych trików.

Oczywiście samych rodzajów rowerów, na których można wykonywać rozmaite triki i rozwijać się w dziedzinie sportów ekstremalnych jest znacznie więcej, my jednak wybraliśmy te, które leżą najbliżej naszych serc.

Dodaj komentarz