lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jak powiesić rower na ścianie? | Blog rowerowy IMP Rowery

Jak powiesić rower na ścianie?Przechowywanie roweru, mieszkając w kamienicy lub bloku, bywa uciążliwe. Szczególnie jeśli do dyspozycji nie mamy dużo miejsca. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku mogą okazać się specjalne wieszaki rowerowe. Jest to bezpieczny oraz wygodny sposób na przechowywanie roweru bez zajmowania i tak już ograniczonej przestrzeni.

Rower na ścianie w pokoju?

Najczęściej wybieranym miejscem do powieszenia roweru jest piwnica lub garaż, jednak jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią, możesz bez problemu powiesić rower w pokoju. Dzięki wieszakowi będzie się on znajdować ponad poziomem podłogi, przez co nie będzie zajmować cennego miejsca. Powieszony na ścianie rower może stanowić swoistą ozdobę i element designu, jednak przede wszystkim jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla każdego rowerzysty.

Chcąc powiesić rower na ścianie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim jego gabaryty oraz wagę. Przeciętny rower górski waży około 12-15 kg, rower miejski od 13 kg nawet do 25 kg, rower szosowy 7-10 kg, rowerek dla dziecka 12-16 kg, natomiast dla starszego dziecka może być trochę cięższy. To bardzo ważne wiedzieć ile waży Twój rower, żeby dobrać do niego wieszak o odpowiednim udźwigu.

Na zdjęciu: Wieszak ścienny na rower

Cena: 21,90 zł

Producent: ProX

Jak zamontować rower na ścianie?

Mocowanie roweru na ścianie powinno odbyć się w kilku koniecznych krokach. Pierwszym z nich jest oczywiście wybranie miejsca – należy zmierzyć rower, dostępną przestrzeń, tak aby nie kolidował z meblami lub aby nie przeszkadzał w przejściu. Kolejnym krokiem jest montaż kołków – istotną sprawą jest wybór odpowiednich kołków, każdy wieszak posiada w zestawie kołki, jednak ważne jest dopasowanie rodzaju kołków do rodzaju ściany:

  • do ścian betonowych lub ceglanych najlepsze będą kołki o długości 4 cm,
  • do ścian z betonu komórkowego – kołki nylonowe o średnicy 6 mm,
  • do ściany z bloczków silikatowych – kołki rozporowe o długości 2 cm,
  • do ściany kartonowo-gipsowej – należy dobrać kołki do ściany, na której zamontowana jest płyta.

Kolejną ważną sprawą jest dobór odpowiedniego wieszaka. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów, możemy je podzielić na:

  • haki – taki uchwyt na rower to zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie, pozwala na stabilne zawieszenie jednośladu za koło w pozycji pionowej,
  • wieszak sufitowy – taki wieszak przeznaczony jest raczej do pomieszczeń z wyższym sufitem, pozwala na zawieszenie roweru, zazwyczaj w poziomej pozycji, pod samym sufitem,
  • cycloc – nowoczesny uchwyt pozwalający na powieszenie roweru za ramę lub siodełko, pozwala na pionowe lub poziome zawieszenie pojazdu, do tego ma możliwość zapięcia roweru szyfrem,
  • wieszak w formie półki – konstrukcje stylowe, choć potrzebujące więcej miejsca niż wcześniejsze propozycje,

Dostępne są również wieszaki na kilka rowerów, drewniane oraz coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania.

Jednak jaki wybrać? Zależy to od ilości miejsca przeznaczonego do zawieszenia roweru oraz naszej siły, której wymaga to działanie. Uchwyty pionowe pozwalają na zamontowanie roweru prostopadle do ściany, co zabiera niewiele miejsca, jednak wymaga pewnej wprawy i większej siły do podniesienia roweru. Natomiast uchwyty poziome zajmują większą powierzchnię ściany, ale nakładanie na ramę jest dość proste i nie trzeba mieć do tego dużo siły.

W dobry wieszak na pewno warto zainwestować, kiedy mieszkamy w mieście i dysponujemy dość małą ilością przestrzeni. To dobre rozwiązanie zarówno do mieszania, jak i piwnicy, czy garażu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy zamontować wieszak, mieszkając w dużym domu z ogrodem. Rower może być oryginalnym elementem wystroju wnętrza, jak i estetycznie wyglądać na wieszaku.

Dodaj komentarz