5 mitów o okularach rowerowych. Sprawdź, w które z nich wciąż wierzyszWybór odpowiednich okularów rowerowych może być nie lada wyzwaniem, chociaż i tak większość osób zastanawia się nad tym, na co komu taki sprzęt? Czy nie wystarczą zwykłe okulary z sieciówki za 20 zł? Czy okulary rowerowe rzeczywiście są tylko chwytem marketingowym, mającym na celu przyciągnięcie klientów? Rozprawmy się z tymi mitami raz na zawsze!

Fot. Flickr.com CC 2.0 Kana Natsuno

Wśród okularów rowerowych możesz znaleźć te wykonane z najwyższej jakości materiałów, z polaryzacją, bez polaryzacji, z powierzchniami odpornymi na zabrudzenia, z przezroczystymi szkłami, regulowanymi noskami i wieloma innymi dodatkami, o których nigdy wcześniej nie miałeś pojęcia.

Sądzisz, że do długiej jazdy ze słońcem i pod słońce wystarczą zwykłe okulary z bazaru za 15 zł? A może uważasz, że takie produkty w ogóle nie powinny znaleźć się w ofertach sklepów rowerowych? Zapoznaj się z najczęściej powielanymi mitami odnośnie okularów rowerowych i przekonaj się dlaczego warto je obalić.

Mit 1 – Kupię zwykłe okulary w sieciówce, na bazarze. Z pewnością wystarczą

blok

Jeżeli nie jesteś doświadczonym rowerzystą, możesz jeszcze nie dostrzegać znacznej różnicy pomiędzy specjalistycznymi okularami rowerowymi, a tymi zwykłymi, których przeznaczeniem jest jedynie „wyglądać”. Okulary rowerowe są dostosowane do szybkiej jazdy, a co za tym idzie znacząco różnią się kształtem od okularów przeciwsłonecznych, które nosi się na co dzień. Są zdecydowanie bardziej opływowe, lepiej leżą na głowie i nie przemieszczają się podczas najbardziej ekstremalnych ruchów.

Jeżeli masz w planach dłuższe wycieczki rowerowe, w których będą panowały różne warunki atmosferyczne lepiej skusić się na zakup najbardziej klasycznych wersji okularów rowerowych.

okulary zwykle

Na zdjęciu: Okulary Shimano

Cena: od 135 zł od 129 zł

Producent: Shimano

Mit 2 – Nie potrzebuję okularów z przezroczystymi szkłami, nie chcę się lansować

blok

Przezroczyste szkła w okularach rowerowych są szczególnie wystawione na ostrą krytykę, ponieważ mogą kojarzyć się z pozerstwem i bezpodstawnym noszeniem takich gadżetów. Nic bardziej mylnego! To właśnie taka przezroczysta szybka pozwala uniknąć jakiegokolwiek mechanicznego uszkodzenia i podrażnienia oka. Należy pamiętać, że nawet takie okulary powinny być wyposażone w filtr UV, by jeszcze lepiej chronić oczy.

Decyzja należy do Ciebie – zadbaj o swoje oczy, ochroń je przed wiatrem, drobinkami unoszącymi się w powietrzu i insektami, które możesz napotkać na swojej drodze.

Mit 3 – Nie muszę jeździć w okularach polaryzacyjnych. To kolejny wymysł marketingowców

blok

Jeżeli w ten sposób podchodzisz do tematu, może to oznaczać tylko tyle, że nie miałeś okazji poruszać się po jezdni podczas obfitych opadów śniegu, w deszczu połączonym z promieniami słonecznymi i po naprawdę gorącym asfalcie.

Refleksy pojawiające się przy takich okolicznościach z znaczny sposób mogą utrudnić bezpieczne poruszanie się po jezdni i w terenie. Okulary polaryzacyjne poprawiają kontrast widzianego obrazu i minimalizują powstawanie odblasków męczących oczy. Kliknij i zobacz okulary polaryzacyjne w sklepie.

Mit 4 – Kolorowe szkła w okularach rowerowych służą jedynie do dopieszczenia wyglądu rowerzysty

blok

Jeżeli jesteś amatorem w jeździe na rowerze, zapewne nie miałeś do czynienia z różnymi kolorami soczewek w okularach. Zastanawiasz się jaka jest ich funkcja? Czy rzeczywiście ułatwiają jazdę? Przekonajmy się!

To, na które okulary się zdecydować w dużej mierze zależy od pogody, jaka panuje na zewnątrz. Do wyboru masz okulary z soczewkami:

  • szarymi i brązowymi – dobrze odwzorowują obraz rzeczywisty, te o brązowej barwie świetnie sprawdzą się u osób z wrażliwym wzrokiem, oczy się w nich nie męczą,
  • żółtymi i pomarańczowymi – świetnie sprawdzają się po zapadnięciu zmroku i przy pochmurnej pogodzie,
  • różowymi – nie tylko poprawiają humor, ale i kontrast oraz ostrość widzenia i naturalne barwy otoczenia, wykorzystywane w sytuacjach niedostatecznego oświetlenia,
  • zielonymi i niebieskimi – przy małym nasłonecznieniu poprawi kontrast barw, przy zbyt dużym natężeniu światła słonecznego odciąży oko i poprawi komfort jazdy, wykorzystywane przy zmiennych warunkach pogodowych.

okulary niebieskie

Na zdjęciu: Okulary Shimano

Cena: od 199 zł od 185,90 zł

Producent: Shimano

Mit 5 – Na rowerze jeżdżę tylko w weekendy, okulary rowerowe przeznaczone są dla zawodowców

blok

Nie ma znaczenia częstotliwość Twojej jazdy, ale to, jak podczas wycieczek rowerowych się czujesz i czy sprawia Ci to przyjemność. Gdyby każdy z rowerowych amatorów uważał, że wszelkie udogodnienia kierowane są jedynie do zawodowców, nie widzielibyśmy na trasie tak wielu świetnie ubranych i wyposażonych rowerzystów.

Ogromne znaczenie dla każdej osoby jeżdżącej na rowerze ma bezpieczeństwo. Okulary pozwalają uchronić oczy przez niepożądanymi insektami uderzającymi w powieki, przed piaskiem, drażniącym wiatrem i zimnym deszczem, który utrudnia jazdę. Wszystko to robione jest z myślą o rowerzystach takich, jak Ty! Weekendowych, z doskoku, jeżdżących wtedy, kiedy nadarzy się okazja. Nie musisz być zawodowym kolarzem, by móc ubrać się w sportowy strój i założyć rowerowe okulary. Sprawdź sam i przekonaj się jakie korzyści płyną z zakupu takich okularów.

1 komentarz

  1. Rowerzystka weekendowa says:

    Po wczorajszej wycieczce rowerowej obudziłam sie z opuchniętymi oczami. Znalazłam artykuł który przekonał mnie do zakupu okularów rowerowych.

Dodaj komentarz