lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Sztywny widelec czy widełki do roweru z amortyzatorem - co wybrać? | Blog rowerowy IMP Rowery

Amortyzator czy sztywny widelec? Co najlepiej wybrać do roweru?Istnieje dość powszechne przekonanie, że amortyzatory to obowiązek i absolutnie nic innego. Nie każdy rower jednak potrzebuje takowego, a niektórzy producenci wciąż wypuszczają modele ze sztywnymi widelcami. Wszystko bowiem zależy od przeznaczenia pojazdu. Jakie korzyści oferują te, tak przecież różne, rozwiązania i które powinieneś wybrać do swojego roweru?

amortyzator rowerowy

Podstawowe zalety obu systemów – amortyzatorów i sztywnych widelców

  1. Wymieniając zalety amortyzatorów nie można zacząć od innej, niż bezpieczeństwo, ponieważ z założenia była to ich podstawowa funkcja. Jak to działa? Koło wspomagane przez amortyzator dłużej i lepiej utrzymuje kontakt z nawierzchnią, nawet w przypadku najechania na przeszkodę (korzeń, kamień itp.). Ułatwia panowanie nad pojazdem nawet przy wysokich prędkościach.

  2. Pośrednio wpływa też na wygodę jazdy, co jednak zamiarem twórców pierwszych amortyzatorów nie było. Ich obecność (do spółki z wysokiej jakości oponami) zdecydowanie zmniejsza nacisk na nadgarstki w trakcie jazdy po wybojach.

Na zdjęciu: Widelec amortyzowany

Cena: 259,90 zł  229,00 zł

Producent: SR SUNTOUR

widelec amortyzowany

Na tym jednak kończą się zalety amortyzatorów, które przecież popularnością znacznie przewyższają sztywne widelce. Z drugiej strony tutaj znaczenie ma ilość, nie jakość.

  1. W przypadku sztywnych widelców, zdecydowanie największą zaletą jest dużo niższa waga. Różnice mogą wynosić od 1 do nawet 2 kilogramów w ekstremalnych przypadkach. Przekłada się to na przyspieszenie i ułatwia podjazdy.

  2. Widelce są bezobsługowe. Nie wymagają serwisowania, wystarczy co jakiś czas sprawdzić, czy nie ma wygięć lub pęknięć. Pochłaniają również mniej energii, co daje wyraźne efekty przy szybkiej jeździe na stojąco.

Co z wadami widelców i amortyzatorów?

Wady obu systemów to po prostu przeciwieństwo ich zalet. Mówiąc prościej – największą bolączką amortyzatorów jest przeciwieństwo tego, co w widelcach jest najlepsze – i odwrotnie. Zatem w przypadku amortyzatorów jest to przede wszystkim ich waga. Wymagają częstego i nierzadko kosztownego serwisowania. Pochłaniają też więcej energii, ponieważ jeżeli nie ma on funkcji zablokowania (co występuje tylko w droższych modelach), będzie się uginał w trakcie intensywnego pedałowania czy po prostu pod wpływem ciężaru rowerzysty.

Na zdjęciu: Amortyzator rowerowy

Cena: 930,00 zł  879,00 zł

Producent: RockShox

amortyzator rowerowy

Sztywny widelec natomiast nie gwarantuje takiego bezpieczeństwa, jak amortyzator. Wymaga koncentracji w trakcie jazdy, zwłaszcza po nierównym terenie i przy większych prędkościach. Nie chroni również nadgarstków przed naciskiem.

Dla kogo amortyzator, a dla kogo sztywny widelec?

Wielu producentów posiada w swojej ofercie modele rowerów wyposażone zarówno w amortyzatory, jak i sztywne widelce. Chociaż tych pierwszych jest znacznie więcej, to jednak wciąż sprzedają się oba rodzaje – dlatego warto przemyśleć zakup i dobrać pojazd do własnych potrzeb.

Na zdjęciu: Rower ze sztywnymi widelcami

Cena: 790,00 zł  750,00 zł

Producent: Storm

rower ze sztywnymi widelcami

Nie da się stwierdzić jednoznacznie, który system jest lepszy. Wszystko zależy od rowerzysty i oczekiwań, jakie stawia przed pojazdem. Dla miłośników jazdy wyczynowej, po trudnych terenach, doświadczonych i zapalonych miłośników górskich przejażdżek, dużo atrakcyjniejsze będą pojazdy z pełną amortyzacją. Nie nadają się one jednak do jazdy po mieście czy szosie, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzą się rowery z częściową amortyzacją czy właśnie sztywnym widelcem. Posiadając wiedzę zawartą w tym artykule dużo prościej będzie wybrać odpowiedni typ zawieszenia.

Dodaj komentarz