Czyszczenie roweru – dobranie odpowiednich narzędzi i unikanie popularnych błędówAby rower służył przez lata, należy odpowiednio go pielęgnować. Wtedy można uniknąć choćby rdzy, która, umówmy się, wpływa negatywne nie tylko walory estetyczne. A lenistwo w tej kwestii naprawdę potrafi się zemścić. Tak, jak i przesadzenie w drugą stronę – nieumiejętne czyszczenie.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Richard Masoner / Cyclelicious

Przede wszystkim regularność

Odpowiednio częste czyszczenie to:

  • bezpieczeństwo – czysty napęd, czy okładziny hamulcowe w oczywisty sposób przekładają się na sprawniejsze działanie roweru,
  • duża oszczędność – pielęgnując rower, przedłużasz jego żywotność, ale też podnosisz cenę, przy ew. sprzedaży na rynku wtórnym,
  • ogromna satysfakcja – jeśli zależy Ci na estetyce roweru, możesz pochwalić się nią tylko, gdy rower jest odpowiednio czysty. W ten sposób wystawiasz też świadectwo tego, jak dbasz o sprzęt.

A czego potrzebujesz, aby o to wszystko zadbać? Rozwiązanie jest proste – wystarczy zestaw odpowiednich szczoteczek. Brzmi niepoważnie? Nic bardziej mylnego – takiego rozwiązania używają profesjonalni pracownicy warsztatów rowerowych. Dzięki nim wyczyścisz choćby trudno dostępne zakamarki jak w przypadku przerzutek!

Na zdjęciu: Zestaw szczotek do czyszczenia roweru

Cena: 69,99 zł  58,90 zł

Producent: The Finish Line

zestaw szczotek do czyszczenia roweru

Zadbaj o łańcuch

Łańcuch rowerowy to jedna z najwrażliwszych części – wie o tym każdy fan dwóch kółek. Gdy tylko zaczyna piszczeć, skrzypieć, bądź wydawać inne niepokojące odgłosy, każdy rowerzysta zamiera. A można przecież tego uniknąć!

 

Na zdjęciu: Przyrząd do czyszczenia łańcucha

Cena: 105,99 zł  95,90 zł

Producent: The Finish Line

przyrząd do czyszczenia łańcucha

Warto zwrócić uwagę na dokładne przeczyszczenie łańcucha po zimie. I regularne zabiegi przy nim, tak, aby pielęgnacja nie sprowadziła się do nasmarowania go raz na rok, akurat przed rozpoczęciem sezonu. To niepotrzebnie skraca żywotność łańcucha. Możemy jeszcze podpowiedzieć, abyś przy okazji czyszczenia wpuścił trochę oleju do łańcucha w miejscach, w których linki wychodzą z pancerzy. Dzięki temu będą pracować jeszcze lepiej.

Układ hamulcowy

Przede wszystkim musisz uważać, aby woda, wraz ze smarem i innymi zanieczyszczeniami, nie trafiła do hamulców. Klocki hamulcowe są bardzo wrażliwe, dlatego ich czyszczeniu warto poświęcić osobne kilka zdań. Oczywiście najprostszą i całkowicie wystarczającą metodą jest wytarcie szczęk, klocków i obręczy koła szmatką zwilżoną wodą. W żadnym wypadku nie czyść hamulców środkami chemicznymi, zwłaszcza ropopochodnymi, jak benzyna, czy nafta. I z takimi metodami spotkaliśmy się w internetowych poradnikach. To ogromny błąd, ponieważ tego typu środki mogą reagować z gumą opon i klocków hamulcowych.

Czego powinieneś unikać?

Oprócz wspomnianego już układu hamulcowego (pamiętaj, aby nie dać się namówić na czyszczenie hamulców benzyną, czy naftą!), rower posiada wiele wrażliwych punktów. Jeżeli decydujesz się na dokładne umycie roweru, powinieneś na nie szczególnie uważać, jednak mając odpowiednie narzędzia zrobisz to z łatwością. Chodzi oczywiście o:

  • okolice łożysk,
  • support,
  • stery.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom, Twój rower będzie prezentował się doskonale, czy to na zawodach, przy w trakcie zwykłej wycieczki krajoznawczej. Do tego, przedłużysz jego żywotność. Powodzenia!

Dodaj komentarz