lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Fotelik do roweru a wiek? | Blog rowerowy IMP Rowery

Fotelik do roweru a wiek?Wiele osób lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Jedną z najbardziej popularnych i lubianych form jest jazda na rowerze. Czy mając małe dziecko, musimy sobie tego odmawiać? Zdecydowanie nie! Należy zadbać o odpowiednie wyposażenie roweru. Mowa tu foteliku rowerowym.

Pasjonaci aktywnego spędzania czasu na pewno zadają sobie pytanie: od jakiego wieku można wozić dziecko w foteliku rowerowym? Rodzice na pewno wiedzą, że dziecko może całkowicie wywrócić życie do góry nogami i zmienić je nie do poznania. Kiedy już nauczymy się panować nad tą nową rzeczywistością, coraz częściej myślimy o tym, jak wrócić do robienia rzeczy, które lubimy, m.in. aktywności fizycznej. Jazda na rowerze pozwala pokazać otaczający nas świat dziecku z nieco innej strony. Fotelik rowerowy jest jednym ze sposobów. Dzięki niemu możemy zabierać dziecko ze sobą na rowerowe przejażdżki na świeżym powietrzu oraz umożliwić pokazanie nowych widoków i dźwięków. Dzięki jeździe na rowerze zapewniamy sobie trochę tak potrzebnego ruchu. I, oczywiście, jest to świetny sposób na nawiązanie więzi z naszym dzieckiem. Jeśli więc szukasz sposobu, aby wrócić do formy i spędzić trochę czasu ze swoim maluchem, rozważ zakup fotelika rowerowego.

Na zdjęciu: Włoski fotelik rowerowy Bellelli Fox Standard

Cena: 199,00 zł

Producent: Bellelli

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Nie można jednoznacznie powiedzieć jaki wiek będzie odpowiedni, aby zacząć wozić malucha w foteliku. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc podpowiedzieć, czy jest już gotowe na jazdę w nim.

Istnieją foteliki rowerowe montowane z przodu roweru, co może być świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody rowerowej już od najmłodszych lat, ale zanim to zrobisz, warto pamiętać o kilku rzeczach. Dziecko powinno siedzieć samodzielnie i stabilnie. Musi też umieć samodzielnie utrzymać głowę w pozycji pionowej. Z tych względów niewskazane jest wkładanie dziecka do fotelika rowerowego od pierwszych chwil, kiedy dziecko samo zaczyna siadać. Warto dać czas dziecku i sobie na oswojenie się z tą nową dla niego umiejętnością. Na wycieczki rowerowe nadejdzie odpowiedni moment. Dodatkowo pamiętaj, aby wybrać fotelik rowerowy odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka. Na pewno będzie trzeba również upewnić się, że fotelik jest prawidłowo zamontowany na rowerze, abyś zarówno Ty, jak i Twoje dziecko byli bezpieczni podczas jazdy. Przy odrobinie przygotowań, możecie cieszyć się wieloma szczęśliwymi chwilami na wycieczkach rowerowych.

Na zdjęciu: Kask Lazer Bob Birds dziecięcy

Cena: 95,00 zł

Producent: Lazer

Jakie dzielimy foteliki rowerowe ze względu na sposób ich zamocowania?

Fotelik rowerowy to bardzo ważny wybór dla Twojego dziecka. W pierwszej kolejności jednak należy najpierw zobaczyć, jakie są sposoby montażu fotelika do roweru. Odpowiedni fotelik rowerowy powinien być wygodny dla dziecka i pozwolić mu siedzieć w zrelaksowanej pozycji. Foteliki rowerowe dla niemowląt i małych dzieci mogą być montowane na kilka różnych sposobów na ramach rowerowych.

Niektóre foteliki rowerowe są przeznaczone do montażu z przodu roweru, podczas gdy inne są przeznaczone do montażu z tyłu. Istnieją również foteliki rowerowe, które można zainstalować zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Najważniejszą rzeczą przy wyborze fotelika rowerowego dla dziecka jest upewnienie się, że fotelik jest kompatybilny z ramą roweru. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany fotelik będzie pasował do Twojej ramy rowerowej, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą znającym się na montażu fotelików rowerowych. Większość fotelików rowerowych posiada wszystkie elementy niezbędne do montażu. Instalując fotelik rowerowy z przodu roweru, należy upewnić się, że kierownica znajduje się co najmniej na wysokości czubka głowy dziecka siedzącego w foteliku. Dzięki temu dziecko będzie miało wystarczającą widoczność i nie będzie zasłonięte przez kierownicę podczas jazdy. Jeśli instalujesz fotelik rowerowy na tylnej części roweru, ważne jest, aby upewnić się, że między fotelikiem a pedałami jest wystarczająco dużo miejsca, aby stopy dziecka nie zaczepiły się o nie podczas pedałowania. Należy również upewnić się, że pomiędzy siedziskiem a innymi przedmiotami znajdującymi się z tyłu roweru jest wystarczająco dużo miejsca, aby głowa dziecka nie uderzyła w nie podczas jazdy. Jeśli weźmiesz pod uwagę te kwestie przy wyborze i montażu fotelika rowerowego dla swojego dziecka, możesz zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy.

Chociaż do większości fotelików rowerowych jest obecnie dołączana instrukcja z łatwymi do zrozumienia wskazówkami, zawsze ważne jest, aby kilkukrotnie sprawdzić, czy fotelik jest zainstalowany prawidłowo. W zależności od mocowania proces montaż może się nieco różnić, ale mechanizmy stosowane w większości fotelików są dość intuicyjne. Dla każdego, kto nie jest pewien, jak zamontować fotelik, zwykle istnieje wiele pomocy w internecie oraz filmów, które mogą przedstawiać wskazówki krok po kroku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zawsze najlepiej jest wybrać fotelik z solidnymi pięciopunktowymi, regulowanymi pasami bezpieczeństwa. Pomoże to w bezpiecznej jeździe na rowerze, nawet podczas wybojów i skrętów. Chociaż znalezienie idealnego fotelika dla Twojego dziecka może zająć trochę czasu, jednak gdy zobaczysz, jak Twój maluch cieszy się czasem spędzonym na rowerze, będziesz wiedzieć, że było warto.

Dodaj komentarz