lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jak zmierzyć ramę roweru? | Blog rowerowy IMP Rowery

Jak zmierzyć ramę roweru?Wiele osób, wybierając swój wymarzony rower, przede wszystkim zwraca uwagę na jego estetykę i przeznaczenie. Jednak, aby jazda na rowerze nie zamieniła się w koszmar i nie przyniosła nam jedynie bólu, należy dopasować rozmiar roweru do naszej sylwetki i budowy ciała. Dziś pomożemy Wam wybrać optymalną ramę roweru i zaakcentujemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru jednośladu, by zadbać nie tylko o komfort jazdy, ale również zdrowie.

Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Odpowiedni dobór roweru to podstawa każdej, nawet najkrótszej, wyprawy rowerowej. Dlaczego? Źle dopasowany jednoślad może nie tylko sprawić, że po już kilkunastominutowej jeździe odczujemy ból kolan czy kręgosłupa, ale również może nas zniechęcić do tego typu aktywności. Jest to szczególnie ważne, kiedy wybieramy rower dla dziecka, chcąc zarazić naszą pociechę bakcylem kolarstwa. Zła pozycja podczas jazdy ma więc niebagatelne znaczenie, choć niestety często pomijamy ten element, wybierając się do sklepu rowerowego. Tymczasem dobór właściwej ramy wcale nie musi okazać się skomplikowaną kwestią, której arkana mogą zgłębiać wyłącznie profesjonaliści.

Najczęściej samodzielnie regulujemy wysokość roweru, dostosowując kierownicę i siodełko do naszych potrzeb. Jest to oczywiście doskonałe wyjście, ale tylko wtedy, kiedy nasz jednoślad nie okazuje się za duży. Zbyt wysokiej ramy nie będziemy już w stanie wyregulować. Na podstawie jakich obliczeń i wymiarów wybrać optymalną ramę?

Istnieje wiele sposobów na to, jak dopasować ramę do naszego wzrostu. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie ma idealnego rozwiązania. Istnieją różnorodne kształty ramy, indywidualny styl jazdy itp. Jeśli chcemy mniej więcej określić odpowiednie dla nas parametry, powinniśmy:

  1. Zmierzyć odległość między kroczem a podłożem – najlepiej opierając się o płaską powierzchnię, np. ścianę. Nie zapomnijmy zdjąć obuwia. Jedynie na boso jesteśmy w stanie określić właściwą odległość.
  2. W zależności od roweru mnożymy uzyskany wynik przez:

a) rower trekkingowy, miejski i crossowy – przez 0, 63,

b) rower szosowy – przez 0,66,

c) rower górski – przez 0,57.

Na zdjęciu: Rower ROMET RAMBLER ram: 17″ R 6.1 czarno-niebieski kolekcja 2022r.

Cena: 1 749,00 zł

Producent: Romet

Standardowo, jeśli mierzymy 172 cm, a długość naszej wewnętrznej strony nogi wynosi 76 cm, to powinniśmy wybrać rower miejski o rozmiarze ramy 48 cm, natomiast rama roweru górskiego powinna wynosić 43 cm.

Zapewne na stronie sklepu internetowego lub stacjonarnie znajdziesz rozmiary ramy podane w calach. Nie martw się, poniżej wyjaśnimy Ci, jak przeliczyć wynik w centymetrach na cale.

Jak sprawdzić, ile cali ma rama roweru?

Wielu zwłaszcza początkujących kolarzy podczas zakupu roweru spotyka się z barierą rozmiarów podanych w calach.

Otrzymany wynik, czyli odległość od krocza do podłoża wystarczy podzielić przez 2,54. W ten sposób otrzymamy wynik w calach i z łatwością dopasujemy wymarzony rower.

Nie zapominajmy również o tym, że nie tylko powinniśmy wybierać odpowiednią wysokość ramy, ale również jej kształt. Tu nie tylko decyduje nasz wzrost, ale również predyspozycje zdrowotne, styl jazdy, a nawet to, w jaki sposób ubieramy się na rower!

Ciężko wyobrazić sobie niezwykle elegancką cyklistkę, która w pięknej sukience wsiada na rower o prostopadłej ramie, która jest wysoko zawieszona. Dlatego kobiety najchętniej wybierają rowery o obniżonej i smukłej ramie, która nie krępuje ich ruchów. Podobnie jest w przypadku osób, którym doskwierają bóle bioder czy kręgosłupa. Być może niska rama ułatwi wsiadanie i zsiadanie z roweru?

Na zdjęciu: Rower Majdller 28″PAREO 8,3 m8S.3 17″ Turkus morski

Cena: 1 250,00 zł

Producent: Majdller

Jaka rama roweru do wzrostu dziecka?

Jak już wspominaliśmy, nieodpowiednio dopasowana rama może zniechęcić młodych kolarzy do tego sportu. Co więcej, pamiętajmy, że zwłaszcza w przypadku młodych dzieci dobór wysokości ramy stanowi kluczowy element ich zdrowia. Dlaczego? Ciało dziecka wciąż rośnie, kształtuje się układ kostny, w tym kręgosłup. Złe nawyki i utrwalona zła postawa podczas jazdy mogą doprowadzić do trwałych zmian w organizmie dziecka. Pamiętajmy także o tym, że fakt, iż nasze pociechy wciąż rosną, powoduje, że w tak młodym wieku będziemy z czasem musieli wymienić stary rower na ten, który będzie dopasowany do wieku i wzrostu naszego dziecka.

Na zdjęciu: Rower Romet Tom 16″ niebiesko-zielony katalog 2021r.

Cena: 550,00 zł

Producent: Romet

I tak, jak w przypadku dorosłych miłośników jednośladów, tak tutaj mierzymy wewnętrzną długość nogi – od krocza do podłoża. Zwróćmy uwagę, by dziecko stało wyprostowane.

Warto również podkreślić, że dla najmłodszych cyklistów polecane są niskie ramy, które ułatwią naukę jazdy na rowerze, nie będą krępowały ruchów.

Na koniec jeszcze jedna rada: nawet najlepsze pomiary nie zastąpią racjonalnego myślenia. Zanim wybierzemy rower warto go przymierzyć lub skontaktować się z doświadczoną obsługą, która doradzi, który rower będzie odpowiedni.

Dodaj komentarz