Jaki rower wybrać dla dziecka? Istotne wskazówkiRower dopasowany do potrzeb dziecka gwarantuje dość szybkie opanowanie utrzymania równowagi i przyjemną jazdę. Czy biegowy rowerek jest koniecznością? Skąd wiedzieć, czy dziecko powinno już otrzymać swój pierwszy „dorosły” rower? My znamy odpowiedzi na te pytania, a Ty?

rower dla dziecka

Fot. Flickr.com CC 2.0 J.Harpy

Jazda na rowerze to źródło rozrywki, które daje nieograniczone możliwości. Jednak zapał do jazdy w dużej mierze zależy od poprawnie dobranego roweru. Zbyt niski uniemożliwi wygodne pedałowanie i może spowodować skrzywienie kręgosłupa, zbyt wysoki ograniczy siłę, z jaką dociskane będą pedały, a tym samym stworzy ryzyko niebezpiecznego wypadku.

Pragniesz, by Twoje dziecko rozkoszowało się jazdą na rowerze i codziennie wołało o więcej? Zaszczep w swojej pociesze sportowego ducha i podziwiaj, jak świetnie radzi sobie opanowując nowe umiejętności. Dobierz rower do wzrostu, wagi i umiejętności Twojego malucha. 

Wielkość i budowa roweru dla dziecka zależą od wielu czynników

blok

Zaangażuj się w dobór odpowiedniego rowerka dla Twojego dziecka, a pociecha wynagrodzi Ci to męczącymi wyprawami do lasu, brudnymi spodniami i jeszcze większymi dawkami miłości. Wspólnie spędzony czas jest czymś, czego dziecko bardzo potrzebuje, a po upływie wielu lat miło wspomni. Wycieczki rowerowe nie tylko zaznajamiają dziecko z naturą i krajobrazem, ale także uczą przestrzegania przepisów i podzielności uwagi.

Nie wzrost, ale długość nogi ma największe znaczenie

Poprawnie dobrany rower to taki, przy którym dziecko ma możliwość dotknięcia stopami podłoża (w razie jakichkolwiek zawahań na rowerze). Maluch nie powinien ocierać nogami o kierownicę oraz własne ręce, jeżeli tak się dzieje, to znak, że rowerek jest już za mały.

Do długości nogi dopasowuje się rozmiar kół. Cztero- i sześciolatki, których długość nóg osiąga 48 cm mogą mieć rowerek z kołami o 16”. W wieku od 5 do 8 lat zazwyczaj wybiera się koła 20”. Dzieciaki w wieku 7-12 lat powinny być zadowolone z kół 24”.

Potrzeby rowerowe dziecka na każdym etapie rozwoju

blok

Mówi się, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i tak samo jest z rowerkami dla dzieci. Gdy szybko nauczą się jazdy bez bocznych kółek, pragną doznawać nowych i intensywniejszych wrażeń. Dopasuj rower do wieku i umiejętności fizycznych swojego dziecka.

Dla maluszków – rowerek biegowy

Dużą popularnością wśród maluchów cieszą się rowerki bez pedałów, korby i łańcucha czyli tzw. rowerki biegowe. Umożliwiają one nie tylko sprawne poruszanie się poprzez odpychanie stóp od podłoża, ale także kontrolowanie równowagi i kierunku jazdy. Takie rowerki poleca się dzieciom już od 2 roku życia, by jak najszybciej przyzwyczajać je do aktywności fizycznej i uczyć balansowania ciałem.

rowerek biegowy

Na fotografii: rowerek biegowy Kellys Kite 12

Cena: od 499 zł od 339 zł

Producent: Kellys

kask szosowy Giro

16” i 20”, czyli przejście na zupełnie inny etap

Zakup „prawdziwego” rowerka z pedałami, hamulcami i łańcuchem to nieopisane emocje nie tylko dziecka, ale i rodziców. Na co należałby zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiego roweru?

Wysokość ramy nie powinna utrudniać dziecku swobodnego zejścia, czy zeskoczenia z rowerku. Hamulce nie powinny być zbyt mocno wyregulowane, gdyż mogą doprowadzić do upadku. Zamontowanie bocznych kółek dobrze sprawdza się w przypadku dzieci, które wcześniej nie miały styczności z rowerkiem biegowym i nie do końca opanowały łapanie równowagi.

rowerek dla dziecka 16 20

Na fotografii: rower dziecięcy Arkus Tom 20”

Cena: od 629 zł od 449 zł

Producent: Arkus

kask szosowy Giro

Pierwszy krok w dorosłe życie, czyli  rower z 24” kołami

Rozmiar kół ma ogromne znaczenie przy użytkowaniu roweru na dłuższą metę, jednak nie należy zapominać o wielkości ramy, która znacząco wpływa na komfort jazdy. Mniejsza rama z większymi kołami nie sprawdzi się dobrze przy dziecku, które wciąż rośnie. Lepiej zakupić rower z kołami 24” i większą ramą, niż musieć wymieniać cały sprzęt w późniejszym czasie.

rower dla dziecka

Fotografia przedstawia: 24” rower dla dziecka Romet Rambler

Cena: od 1199 zł od 949 zł

Producent: Romet

kask szosowy Giro

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie lekceważ go!

blok

Kask i ochraniacze to niezbędne wyposażenie początkującego małego rowerzysty. Kask uchroni przed niepożądanymi uszkodzeniami głowy podczas upadku, a ochraniacze uratują (i tak poturbowane już) kolana i łokcie. Dzieci, ze względu na swoją niesamowitą ruchliwość i energię wymagają specjalnych „pakietów bezpieczeństwa”.

Zapamiętaj!

Nie kupuj dziecku kasku i ochraniaczy na zapas, „bo przecież i tak urośnie”. Źle dopasowane wyposażenie może jedynie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Wyposaż rower dziecka w odblaski montowane na koła, oraz prawidłowe oświetlenie, które zapewni widoczność nie tylko dziecku, ale także osobom nadjeżdżającym z naprzeciwka.

Dodaj komentarz