lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jakie buty na rower? Zmaksymalizuj komfort jazdy przez dobór odpowiedniego obuwia! | Blog rowerowy IMP Rowery

Jakie buty na rower? Zmaksymalizuj komfort jazdy przez dobór odpowiedniego obuwia!Trzy najważniejsze cechy obuwia na rower? Sztywność, wentylacja, i przede wszystkim komfort. Jednak to nie wystarczy, jeżeli nie dobierzemy odpowiedniego rodzaju buta do typu jazdy, ponieważ te szosowe znacznie się różnią od modeli przeznaczonych do jazdy w lesie czy w górach. Na co więc warto zwrócić uwagę i jakie buty na rower wybrać?

Szosowe – treningowe czy profesjonalne?

Dla wszystkich amatorów kolarstwa szosowego mamy dobrą wiadomość – buty przeznaczone do tego typu aktywności są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Jednak jeżeli Twoim planem jest brać udział w zawodach i wyścigach, to zdecydowanie trzeba wyłożyć na stół sporą sumę. Przede wszystkim dlatego, że buty treningowe nie potrzebują wyszukanych parametrów, wystarczy, że będą dobrze dopasowane do stopy i wyposażone w solidny system odprowadzania wilgoci.

Na zdjęciu: Buty rowerowe szosowe

Cena: 339,00 zł  309,90 zł

Producent: Shimano

buty rowerowe szosowe

Jeżeli jednak skupiasz się na bardziej zawodowej jeździe po szosie, to zdecydowanie polecamy postawić na buty wykonane z karbonu. To obuwie na długie lata, wyróżniające się usztywnieniem powyżej 7 stopnia w skali producentów, a przy tym najwyższej jakości wykonaniem.

Co z zapięciem? Amatorom na pewno wystarczy w zupełności standardowe zapięcie na rzepy. Spinają odpowiednio buta i nie powodują dyskomfortu ani odkształceń. Dla szukających emocji wyścigowych zawodowców polecamy zapięcie z klamerką, która całkowicie zapobiega przypadkowym rozpięciom. W kwestii wentylacji należy pamiętać o tym, że dostępne są modele butów szosowych przeznaczonych na zimę, z mniejszymi otworami.

Buty MTB, czy buty turystyczne?

Chociaż na pierwszy rzut oka buty MTB i turystyczne mogą wydawać się bardzo podobne, to istnieje między nimi kilka wyraźnych różnic. Nie znaczy to, że jedne są lepsze od drugich, ale w zależności od tego, czego oczekujemy obuwia, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z najważniejszymi kryteriami wyboru.

Na zdjęciu: Buty MTB

Cena: 388,00 zł  264,90 zł

Producent: Shimano

buty MTB rowerowe

Przede wszystkim, buty skonstruowane do jazdy rowerem górskim powinny być wygodne i odpowiednio dopasowane. Zarówno modele MTB jak i turystyczne mogą takie być – to raczej kwestia modelu i rozmiaru, niż samego typu obuwia. Ani zbyt duży, ani zbyt mały but nie wpłynie pozytywnie na doświadczenia płynące z jazdy, więc upewnij się, że długość wkładki jest odpowiednia. Kolejnymi niezwykle istotnymi czynnikami są:

  • sztywność – buty MTB są dużo sztywniejsze, ponieważ zaprojektowane zostały specjalnie do jazdy rowerem górskim; turystyczne modele dają większy komfort poruszania się po zejściu z pojazdu, ale nie dają tak dobrych wyników w czasie pedałowania jak MTB,

  • komfort – buty turystyczne są bardziej uniwersalne, ponieważ zarówno na rowerze jak i na pieszo doskonale dopasowują się do stopy; MTB z kolei to obuwie typowo rowerowe, dlatego zwłaszcza przy podjazdach zapewni dużo większy komfort i lepszą kontrolę,

  • zapięcie – buty turystyczne często wiązane są na sznurówki, co nie jest optymalnym rozwiązaniem; modele obuwia MTB zapinane są na rzepy i nierzadko wyposażone w dodatkową klamrę zabezpieczającą przed rozpięciami.

W wielu przypadkach wszystko zależy od planów. Jeżeli częściej wybierasz się na wycieczki tylko i wyłącznie rowerowe, bez przesiadek i spacerów w trakcie, lub szukasz adrenaliny związanej z jazdą ekstremalną, zdecydowanie warto postawić na profesjonalne buty MTB z górnej półki. Dla bardziej casualowych miłośników dwóch kółek z kolei obuwie turystyczne w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz