lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jakie buty na rower? Turystyczne, MTB czy szosowe? | Blog rowerowy IMP Rowery

Jakie buty na rower? Turystyczne, MTB czy szosowe?Bez względu na to, czy Twoje wyprawy rowerowe są bardziej amatorskie, czy też noszą miano profesjonalnej jazdy wyczynowej, dobre i wygodne buty to podstawa. Jakie buty wybrać, by jazda na rowerze była czystą przyjemnością, a stopa nie przegrzewała się i mogła odpocząć? Doradzamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rowerowego obuwia. 

buty na rower

Fot. Flickr.com CC 2.0 Richard Masoner / Cyclelicious

Wybór butów rowerowych, które spełnią Twoje oczekiwania może być sporym wyzwaniem, ze względu na różnorodność dostępnych produktów i ich zastosowanie w konkretnej dziedzinie. Innymi parametrami będą odznaczały się buty do jazdy szosowej, MTB czy turystycznej. Miękkość podeszwy w dużej mierze zależy od tego, do jakich celów wykorzystujesz wycieczki rowerowe.

Każdy rowerzysta, przemierzający kilometry dla przyjemności, chce jak najlepiej zadbać o swoje samopoczucie podczas jazdy. Dobre siodełko, wyregulowane hamulce, odzież termiczna z najwyższej półki… A buty? Jakie będą najlepsze? Czytaj dalej!

Dlaczego warto zainwestować w buty rowerowe?

blok

Zastanawiasz się po co Ci specjalistyczne buty rowerowe? Gwarantujemy, że Twoje zadowolenie po zakupie takiego obuwia niebywale wzrośnie. Nie tylko zwiększą wydajność Twojego organizmu, ale także polepszą komfort i łatwość jazdy.

Cechy, którymi powinny odznaczać się buty na rower

Trwałość i dobre wykonanie butów rowerowych to podstawa, by ich użytkowanie było czystą przyjemnością. Zwykłe buty rowerowe nie dopasowują się do pedałów, a co za tym idzie, nierównomiernie rozkładają nacisk stopy. Im grubsza podeszwa, tym większa efektywność pedałowania.

  1. Wysokość butów – cała stopa, włącznie z kostką, podczas jazdy na rowerze jest w nieustającym ruchu, a co za tym idzie, buty nie powinny być zbyt wysokie, by nie obcierały tyłu stopy.
  2. Materiał – przewiewność jest bardzo ważna, zwłaszcza przy wzmożonym wysiłku na rowerze, przednia cholewka zazwyczaj wykonywana jest z przepuszczającej powietrze siateczki.
  3. Przyleganie obuwia do stopy – dobrze dopasowane buty rowerowe powinny w całości przylegać do stopy, która dzięki takiemu zastosowaniu zyskuje na stabilności.
  4. Zapięcie – decydując się na zakup butów, warto wybrać te, które bez problemu można zapiąć na rzep lub zawiązać, chowając sznurówki.

Czy wiesz, że…

Tour de France jest jednym z największych wyścigów kolarskich. Ten wieloetapowy, trwający aż trzy tygodnie event, organizowany jest corocznie już od 1903 roku. Całkowita długość trasy wynosi ponad 3000 kilometrów.

Rodzaje butów na rower. Które z nich wybrać?

blok

Jeżeli choć w minimalnym stopniu interesujesz się rowerowym środowiskiem, z pewnością wiesz, czym jest jazda szosowa, terenowa, miejska czy turystyczna. Do każdego z rodzajów jazdy wykorzystuje się inne obuwie rowerowe. Które z nich sprawdzą się zarówno na trasie, jak i przy spacerowaniu?

Buty szosowe, czyli standard SPD

Tzw. buty rowerowe na zatrzaski charakteryzuje gładka i płaska podeszwa. Buty szosowe są bardzo lekkie, waga pary takiego obuwia może sięgać zaledwie 500 gramów. Ich główną zaletą jest lepsze przekazywanie energii na pedały, a co za tym idzie mniejsze zmęczenie przy dłuższych trasach. Specjalne otwory w podeszwie buta dopasowują się do konkretnych pedałów, by w efekcie tworzyć zgrany duet pomagający w podjazdach. Chodzenie w takich butach po płaskiej powierzchni może być utrudnione przez duże i wystające bloki, oraz wysoką twardość podeszwy. Buty szosowe dobrze sprawdzą się wśród osób często korzystających z roweru, które cenią sobie intensywność treningu, oraz osiąganie lepszych wyników.

buty szosowe Shimano

Na zdjęciu: Buty szosowe Shimano SH-RP2

Cena: od 329 zł od 261 zł

Producent: Shimano

kask szosowy Giro

Obuwie do jazdy w terenie – buty MTB

Poruszanie się po powierzchni w takich butach początkowo może sprawiać trochę trudności, ze względu na twardą podeszwę, jednak można się do tego łatwo przyzwyczaić. Buty MTB przeznaczone są do jazdy rowerem górskim w terenie, dlatego też bieżnik jest klockowaty. Dodatkowo w takich modelach butów istnieje możliwość wkręcenia kołków, by poprawić przyczepność do powierzchni. Podbiegnięcie, czy przeprowadzenie roweru w takich butach nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

buty MTB Shimano

Na fotografii: Buty MTB Shimano SH-MT 3

Cena: od 399zł od 254 zł

Producent: Shimano

kask szosowy Giro

Buty turystyczne, czyli komfort i wygoda

Takie obuwie umożliwia swobodne poruszanie się po zejściu z roweru, dlatego też często swoje zastosowanie znajduje przy amatorskich i swobodnych jazdach rowerowych. Podeszwa butów jest bardziej miękka, niż ta w butach szosowych i MTB. Ilość paneli, które są odpowiedzialne za wentylację stopy jest minimalna lub zerowa, dlatego też długie wycieczki rowerowe mogą wprowadzić swego rodzaju niewielki dyskomfort. Buty rowerowe turystyczne zazwyczaj wyposażone są w system SPD, co dodatkowo ułatwia jazdę. Wyglądem przypominają zwykłe buty, w których większość ludzi porusza się na co dzień.

buty turystyczne Shimano

Na zdjęciu: Buty turystyczne Shimano SH-CT71

Cena: od 399 zł od 329 zł

Producent: Shimano

kask szosowy Giro

Zapowiada się trudna trasa rowerowa? A może ochraniacze na buty?

blok

Każdy rowerzysta lubi testować swoje możliwości w różnych warunkach atmosferycznych. Deszczowa pogoda podnosi poziom trudności jazdy, a tym samym wymaga od jadącego skupienia i dokładności. Przemoknięte, brudne buty odbierają wycieczkom rowerowym cały urok. Na szczęście na rynku coraz częściej zauważyć można ochraniacze na buty.

Jakie ochraniacze na buty będą najlepsze?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy rowerzysta ma inne oczekiwania względem produktu. Dobry ochraniacz na but powinien charakteryzować się wiatro- i wodoszczelnością, oraz dodatkowo ocieplać stopy. Dołączane elementy odblaskowe poprawiają widoczność rowerzysty na drodze, a tym samym zmniejszają ryzyko wypadku. Ochraniacze na buty z zapięciem z tyłu, są najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz