lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jakie narzędzia do roweru? Koniecznie zaopatrz się w niezbędnik każdego fana dwóch kółek! | Blog rowerowy IMP Rowery

Jakie narzędzia do roweru? Koniecznie zaopatrz się w niezbędnik każdego fana dwóch kółek!Zdecydowaną większość napraw, regulacji, czy innych czynności serwisowych możesz wykonać sam! To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też ogromna satysfakcja. Jedyne, w co musisz się zaopatrzyć to kilka niezbędnych narzędzi pracy, które posłużą Ci przez długie lata. Tobie i Twojemu rowerowi, oczywiście.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Alan Levine

Kompletny zestaw narzędzi to strzał w dziesiątkę

Prawda jest taka, że rower to nie samochód – do jego naprawy możesz w większości przypadków podejść samodzielnie. To nie tylko oszczędność na serwisie, ale też ogromna satysfakcja z samego siebie. Zwłaszcza że same narzędzia nie są drogie. Zwłaszcza w konkretnym, większym zestawie – absolutnie niezbędnym w każdym domowym warsztacie.

Co powinno znaleźć się w walizce z narzędziami? Przede wszystkim klucze imbusowe w najpopularniejszych rozmiarach, tj. 5 i 6 mm. Nie zaszkodzi jednak mieć pod ręką narzędzia do śrub w rozmiarach 2, 2 i pół, 3, 4 i 8 mm. To konieczne, ponieważ tego typu śruby znajdziemy dziś w niemal każdym rowerze, czy to miejskim, trekingowym, szosowym, górskim, czy w popularnych „składakach”.

To jednak nie wszystko. Komplementując wyposażenie podręcznego warsztatu, będziesz potrzebował wiele innych narzędzi, choćby:

 • klucze nastawne, klucze do steru, czy klucze do pedałów,

 • śrubokręt krzyżakowy,

 • nakładki do śrubokręta krzyżakowego,

 • zestaw łatek,

 • łyżki do opon,

 • ramię typu L do kluczy nasadowych,

 • ściągacz do korb.

  walizka narzedzia

  Na zdjęciu: Zestaw narzędzi rowerowych

  Cena: 299,90zł  249,90 zł

  Producent: Roswheel

  zestaw narzędzi rowerowych

Co w razie szybkiej naprawy „w trasie”?

Bardzo często zdarza się, że właśnie w trakcie „trasy”, bądź krajoznawczej wycieczki dopada Cię nagła usterka. Co wtedy? Mało kto przecież da się przekonać do zabierania ze sobą za każdym razem walizki z narzędziami, nawet jeśli ta jest maksymalnie poręczna.

Na ratunek w takich przypadkach przychodzą… scyzoryki! Dokładnie tak, nie żartujemy. Nie chodzi oczywiście o popularne modele z kiosków, które nadają się do dziecięcych zabaw. Wiele sklepów rowerowych oferuje wielofunkcyjne scyzoryki, dostosowane do potrzeb rowerzystów.

Co znajdziesz w takim urządzeniu? Może przekona Cię fakt, że w zamian za ok. 200 dodatkowych gramów bagażu, otrzymujesz przynajmniej kilka rozmiarów klucza imbusowego, dedykowany wkrętak do hamulców tarczowych, czy wkrętak krzyżowy? A to wszystko w cenie kilkudziesięciu złotych!

Podpowiadamy dodatkowo, że warto jest zwrócić uwagę na materiał scyzoryka. Wysoka jakość stali zapewni Ci sprawne działanie przez długie lata. A może potraktujesz go, jako prezent dla znajomego maniaka rowerów? Przemyśl to!

Na zdjęciu: Klucz wielofunkcyjny, scyzoryk

Cena: 54,99 zł  44,90 zł

Producent: Kellys

klucz wielofunkcyjny scyzoryk

Absolutna podstawa – ściągacz do łańcucha!

Łańcuch to jeden z najwrażliwszych, o ile nie najwrażliwszy, element każdego roweru. Wymaga odpowiednio częstego czyszczenie i smarowania. Nie ma sensu przepłacać za każdorazową wizytę w warsztacie. Samemu również nie można wykonać tego zabiegu, jeśli nie posiada się ściągacza, którym szybko, wygodnie i bezpiecznie zdejmie się łańcuch.

Przy zakupie, który z całą pewnością nie powinien znacząco uszczuplić Twojego domowego budżetu, zwróć uwagę na kilka szczegółów:

 • podwójny, wymienny grot dla dłuższej żywotności i niezawodności urządzenia,

 • uniwersalność – ściągacz powinien radzić sobie z łańcuchami typu IG, HG, czy UG,

 • wygodną rękojeść, aby narzędzie pewnie leżało w dłoni.

Na zdjęciu: ściągacz do łańcucha

Cena: 45,90 zł  38,00 zł

Producent: Kellys

ściągacz do łańcucha

Dodaj komentarz