lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jakie siodełko do roweru wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć o różnych rodzajach siodełek | Blog rowerowy IMP Rowery

Jakie siodełko do roweru wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć o różnych rodzajach siodełekNajważniejszym elementem wyposażenia roweru, jeżeli chodzi o komfort w czasie jazdy, jest zdecydowanie siodełko. I chociaż nie ma złotego środka na wybór odpowiedniego modelu, to warto znać podstawowe różnice między wysokiej jakości siedziskiem, a takim, które nawet najkrótszą przejażdżkę zmieni w nieprzyjemne doświadczenie.

Dlaczego wybór siodełka do roweru jest taki ważny? 

Większość czasu w trakcie jazdy rowerem spędzamy na siedząco, dlatego tak ważne jest, aby siodełko było wygodne. Ponieważ budowa ciała każdego człowieka nieco się różni, nie da się jednoznacznie określić uniwersalnego siedziska, które będzie pasowało każdemu. Są jednak poszczególne elementy charakterystyki, na które warto zwrócić uwagę, między innymi:

  • szerokość – siodełko powinno zapewniać oparcie i asekurację kości kulszowych, na których opiera się ciężar ciała;

  • twardość – wbrew pozorom, miękkie nie znaczy wygodne, a szczególną uwagę warto zwrócić na wypełnienia żelowe i odpowiednie wyprofilowanie siodełka;

  • typ siodełka – wielu producentów wyróżnia siodełka damskie (szersze) i męskie (węższe);

  • materiał obicia – skóra czy materiały syntetyczne – to zależy od indywidualnych preferencji, chociaż skóra cieszy się większym uznaniem wśród zawodowców.

Każdy z powyższych elementów stanowi istotną składową ogólnego komfortu. Wiadomo jednak, że w większości przypadków na początku przygody z kolarstwem nawet najbardziej wygodne siodełko będzie wydawało się okropne – te wysokiej jakości z czasem jednak się wyrobią, dlatego nie warto się zrażać!

Na zdjęciu: Siodełko rowerowe męskie

Cena: 99,00 zł  78,90 zł

Producent: Giant

siodełko rowerowe męskie

Wyboru siodełka nie warto pośpieszać. Jakie siodełko rowerowe kupić, aby cieszyć się jazdą?

Przyjmuje się, że uniwersalnie siodełko powinno być nieco szersze niż rozstaw kości kulszowych rowerzysty. Poszczególne modele różnią się też wymiarami zależnie od przeznaczenia – te do jazdy miejskiej są szersze od sportowych.

Siodełka żelowe są bardzo popularne wśród kolarzy, którzy z roweru korzystają w celach rekreacyjnych. Zapewniają odpowiedni komfort w trakcie jazdy w mieście i wyróżniają się wyjątkową miękkością. Żel, przeciwieństwie do pianki nie wchłania wilgoci, co z kolei oznacza że nie zaczyna z czasem wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Węższe siodełka pokryte np. lycrą doskonale sprawdzą się w męskich rowerach do jazdy nieco bardziej ekstremalnej, niż ta po mieście. Pozwalają cieszyć się komfortem nawet w trakcie najdłuższych wycieczek (warto pomyśleć oczywiście o odpowiedniej odzieży rowerowej), pod warunkiem, że są odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do budowy ciała rowerzysty.

Szersze modele z kolei, na przykład wyposażone w specjalną sprężynę zwiększającą wygodę, na pewno przypadną do gustu kobietom, które rower traktują jako środek transportu po mieście. Większość wykonana jest z tworzywa sztucznego, wzmocnionego dodatkowym obiciem, które chroni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Na zdjęciu: Siodło rowerowe na sprężynie

Cena: 49,00 zł  29,90 zł

Producent: Romet

siodło rowerowe na sprężynie

A jak już jesteśmy przy temacie zabrudzeń – nie ma to może bezpośredniego wpływu na komfort jazdy, ale dla pragnących nieco więcej indywidualności producenci stworzyli specjalne pokrowce. Znakomicie sprawdzą się w przypadku rowerów do jazdy po mieście czy wsi, ale nie tylko. W dodatku dodadzą stylu i ochronią siodełko przed promieniami UV, deszczem czy innymi szkodliwymi działaniami pogody.

Na zdjęciu: Pokrowiec na siodełko

Cena: 45,00 zł  25,00 zł

Producent: Cubags

pokrowiec na siodełko

Dodaj komentarz