Jazda na rowerze w upale. Odpowiednie przygotowanie to podstawaSłoneczna pogoda, brak opadów i wysoka temperatura – czy można wymarzyć sobie lepsze warunki do rowerowej przejażdżki? Pewnie nie, ale zanim wsiądziesz na swój ulubiony dwukołowiec, przygotuj się, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Daniel Wehner

Przygotowanie zacznij wcześniej. Będzie skuteczniejsze

blok

Im wcześniej zaczniesz przygotowania do rowerowej podróży, tym lepiej. To pozwoli Ci w pełni zaplanować całą podróż i przewidzieć wszystkie możliwe niedogodności.

Wybierz czas, wyznacz dystans, określ prędkość

Przez przygotowanie rozumiemy przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu i określenie dokładnej trasy podróży. Skoro wiesz, że temperatura w dniu startu będzie wynosić ponad 30°C, dobrze byłoby wyruszyć wczesnym rankiem, żeby uniknąć największego upału. Dystans, jaki pokonasz za jednym razem wyznacz rozsądnie, w zgodzie z możliwościami własnego organizmu. Podobnie tempo. Podróż w końcu ma być przyjemnością, nie zawodami pełnymi stresu. Na trasie warto również uwzględnić punkty, w których będziesz mógł zdobyć zapas świeżej wody.

Woda. Tego Twój organizm będzie potrzebował najbardziej

To ważne. W czym planujesz przechowywać wodę pitną? Uwierz, w zwykłej plastikowej butelce jej temperatura wzrośnie w kilka minut do tego stopnia, że jej spożycie nie będzie zapewniać odpowiedniego ochłodzenia. Podczas tak wymagających wypraw warto postawić na bidony, a do wody, którą będziesz w nich przechowywał dosypać odrobinę elektrolitów. Te skutecznie uzupełnią poziom soli mineralnych w Twoim organizmie.

Na zdjęciu: Bidon Kellys ATACAMA 0,55l

Cena: 21,90 zł 17,90 zł

Producent: Kellys

bidon

Ubranie. Zabezpiecz swoje ciało przed upałem

Zanim założysz na siebie cokolwiek, wyposaż się w porządny krem z mocnym filtrem i wysmaruj nim najbardziej zagrożone miejsca, czyli kark, całą twarz, uszy, ramiona, dłonie i nogi. Po tym możesz przejść do kroku drugiego, czyli…

Kurtka rowerowa. Najlepiej lekka i przewiewna

Teraz możesz zarzucić na siebie odpowiednie ubrania. Odpowiednie, czyli cechujące się lekkością, przewiewnością i jasnym kolorem. Kurtka powinna „oddychać” i najlepiej być wyposażona w zamek błyskawiczny, który umożliwi rozpięcie jej w każdej chwili. Przykład? Spójrz niżej.

Na zdjęciu: Kurtka sportowa Silvini Mia Softshell damska BLUE XL

Cena: 225,00 zł 129,00 zł

Producent: Silvini

Kurtka sportowa Silvini Mia Softshell damska BLUE XL

Odzieżowe dodatki. Małe, ale skuteczne

Jeśli planujesz długą, rowerową podróż, a nie chcesz nabawić się udaru lub zatonąć pod własnym potem, wyposaż się w wysokiej jakości kask rowerowy z systemem wentylacji. Jego kolor nie ma dużego znaczenia. Nawet ten w kolorze czarnym, ale powstały z uwzględnieniem przerw wentylacyjnych dobrze wykona swoje zadanie.

Na zdjęciu: Kask rowerowy GIRO FORAY MIPS

Cena: 390,00 zł 330,00 zł

Producent: GIRO

Kask rowerowy GIRO FORAY MIPS

Do tego możesz dorzucić czapeczkę kolarską, która w znaczącym stopniu poprawi temperaturę pod kaskiem i rękawiczki, które zapobiegną ewentualnym poślizgom dłoni po powierzchni kierownicy. Odzieżowej całości dopełni zestaw skarpetki + buty rowerowe. Te powinny być w 100% dopasowane do Twojej stopy i zabezpieczać nie tylko przed działaniem wysokiej temperatury, ale również długim naciskiem stopy na pedały.

blok

Nasze rady są skuteczne. Naprawdę

Rady, których Ci właśnie udzieliliśmy wykorzystywane są nie tylko przez rowerzystów-amatorów, ale również profesjonalistów, dla których dzień bez kilkudziesięciu kilometrów podróży jest dniem straconym. Zastosuj każdą z nich, a nawet największy upał nie pokrzyżuje Twoich dwuśladowych planów.

Dodaj komentarz