Rowery elektryczne są dla każdego! Sprawdź, o czym pamiętać wybierając model dla siebieCoraz więcej wskazuje na to, że rowery elektryczne to przyszłość, jeśli chodzi o poruszanie się po zatłoczonych miastach. Trudno się dziwić – możesz nim dostać się wszędzie, choćby do pracy, nie musząc martwić się o zadyszkę, czy pot, po wycieczce tradycyjnym rowerem. To ogromna praktyczność. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować przy wyborze takiej maszyny.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Kārlis Dambrāns

Czym się kierować, wybierając rower elektryczny?

blok

Rowery elektryczne posiadają jedną zasadniczą wadę – sporą wagę. Spowodowane jest to obecnością dodatkowych elementów, m.in. silnika, baterii, dodatkowej obudowy, czy komputera pokładowego całego systemu. Musisz to wziąć pod uwagę, planując, do czego będziesz używał sprzętu. W przypadku jazdy po utwierdzonych drogach, czy po mieście, waga nie jest problemem – i do tego rowery elektryczne nadają się idealnie.

Jakie inne, ważne czynniki powinieneś wziąć pod uwagę? Na pewno zasięg roweru (który zależy oczywiście od pojemności akumulatora, ale też od masy rowerzysty, czy prędkości jazdy) – ten waha się od 30 do nawet 120 kilometrów. A czas ładowania? Akumulator litowo-jonowy możesz ładować z normalnego gniazdka elektrycznego. Pod uwagę musisz brać 2-3 godziny.

No i warto wspomnieć o fakcie, że maksymalna prędkość roweru to 25 km/h!

Na zdjęciu: Rower Leader Fox Lotus

Cena: 4 599 zł  4 499 zł

Producent: Leader Fox

rower elektryczny

Pamiętaj o dodatkowym wyposażeniu

blok

Pamiętaj, że rower elektryczny musi służyć przede wszystkim Tobie. Dlatego powinieneś ułatwić sobie życie odpowiednimi dodatkami i wyposażeniem, które podnoszą praktyczność roweru. Ich zakup może być kosztowny, dlatego dobrze jest, gdy znajdują się w standardzie. Chodzi m.in. o:

  • błotniki,
  • wymagane oświetlenie,
  • osłony na łańcuchy,
  • podpórki,
  • bagażnik.

To jednak nie wszystko. W kwestii przerzutek sprawa ma się podobnie jak w przypadku rowerów tradycyjnych. Do wyboru masz tradycyjne przerzutki zewnętrzne oraz przerzutki zintegrowane z piastą. Nie jest tajemnicą, że piasty z biegami wewnętrznymi mają tę przewagę, że są bezobsługowe i bezawaryjne.

rower elektryczny

Na zdjęciu: Rower MAJDLLER E-bike ECity 6B

Cena: 4 770 zł  4 600 zł

Producent: MAJDLLER

rower elektryczny

Co w zasadzie odróżnia rower elektryczny od skutera miejskiego?

blok

Wbrew pozorom to bardzo nieoczywiste pytanie, jednak zadaje je wiele osób, które decydują się na zakup roweru elektrycznego. Rower elektryczny ma tę przewagę nad skuterem, że:

  • możesz poruszać się nim po ścieżkach rowerowych, a biorąc pod uwagę tendencję większości miast w Polsce, które na potęgę budują takie drogi, jest to przewaga niepodważalna,
  • możesz wjeżdżać nim do tzw. specjalnych stref (choćby na rynek, co podczas wycieczek krajoznawczych jest szczególnie ważne),
  • możesz poruszać się nim nawet po całkowitym rozładowaniu akumulatora – a to doskonały trening,
  • pomimo wszystko, rower elektryczny wciąż waży mniej niż skuter, dlatego możesz wnosić go do mieszkania,
  • możesz przewozić go specjalnymi środkami transportu publicznego – pociągiem, czy nawet samolotem.

Dodaj komentarz