lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Rowery stacjonarne – czy warto? | Blog rowerowy IMP Rowery

Rowery stacjonarne – czy warto?Pandemia zmieniła formę aktywności wielu Polaków. Kiedy nie mogliśmy wyjść z domu, coraz większą popularność zyskiwały urządzenia stacjonarne do ćwiczeń. Dlatego też rowery stacjonarne stały się hitem ostatnich czasów. Czy jest to rozsądny zakup? Jaki rower stacjonarny wybrać? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Rower stacjonarny – na co pomaga?

Powodów, dla których wiele osób decyduje się na zakup roweru stacjonarnego, jest bardzo dużo. Najpopularniejsze z nich to:

  • możliwość ćwiczenia w domowym zaciszu o każdej porze roku,
  • wstyd przed aktywnością w miejscach publicznych,
  • małe ryzyko kontuzji.

Użytkowników rowerów przeznaczonych do ćwiczeń w domu możemy podzielić również na kilka głównych grup.

  1. Nader często z rowerów stacjonarnych korzystają emeryci, osoby po poważnych operacjach i kontuzjach. Jazda rowerem poprawia ukrwienie organizmu, pomaga poprawić kondycję fizyczną i wydolność organizmu, nie obciążając nadmiernie stawów czy serca.
  2. Osoby otyłe lub z nadwagą chętnie sięgają po ten rodzaj aktywności, gdyż regularna jazda na jednośladzie stacjonarnym może być pomocny w odchudzaniu.
  3. Jazda na rowerze stacjonarnym polecana jest także wszystkim osobom, które na co dzień pracują w pozycji siedzącej. Wystarczy każdego dnia kilkanaście minut spędzić na rowerze treningowym, by poprawić ukrwienie kończyn dolnych, a tym samym zapobiegać żylakom, chorobom krążenia. Jeśli chcemy poprawić stan naszego ciała, ale nie mamy ochoty wychodzić z domu, wtedy taki domowy rower jest idealnym rozwiązaniem.
  4. Jednak nie zapominajmy, że rowery treningowe przeznaczone do ćwiczeń w domu to także sposób na intensywny trening kolarski, gdy za oknem pada deszcz, wieje silny wiatr lub mróz nie pozwala nam ruszyć w trasę.

Na zdjęciu: Rower treningowy magnetyczny Sportia BK10201

Cena: 849,00 zł

Producent: Sportia

Jaki rower do ćwiczeń w domu?

Na rynku istnieje wiele rowerów stacjonarnych. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dzielą się one na mechaniczne i magnetyczne. Te pierwsze są najprostsze w budowie i najtańsze. Regulujemy opór poprzez fizyczne zwiększanie tarcia koła roweru. Są to dobre rowery dla osób, które chcą spróbować swoich sił, ale nie chcą wydać wielu pieniędzy. Pamiętajmy, że taki rower jest też głośniejszą opcją, co może utrudniać życie w małym mieszkaniu. Z kolei modele magnetyczne działają w ten sposób, że za pośrednictwem magnetycznego hamulca możemy regulować opór. Zyskujemy więc nowoczesny jednoślad, który pracuje ciszej niż jego mechaniczny odpowiednik, choć z pewnością zapłacimy za niego więcej.

Wybierając rower stacjonarny, musimy także wybrać model z odpowiednią, dla naszego ciała i upodobań, konstrukcją. Najpopularniejsze urządzenia to te w pionowej wersji. Budową przypominają tradycyjne rowery. Takie rozwiązanie jest dobre dla niemal każdego domowego kolarza, jednak osoby uskarżające się na ból pleców nie powinny z niego korzystać. Najlepiej poszukać wtedy poziomego jednośladu z oparciem, by odciążyć kręgosłup. Poziome rowery treningowe są polecane również osobom z dużą nadwagą, a także seniorom, gdyż zapewniają większą wygodę i stabilizację pozycji.

Warto dodać, że dziś rower do ćwiczeń w domu nie tylko zapewni nam odpowiedni trening, ale także stanowi mniej lub bardziej precyzyjny monitoring. Miłośnicy nowinek technologicznych mogą wybierać z szerokiej oferty tabletów, aplikacji i wyświetlaczy, które dołączone są do droższych modeli tych jednośladów. Jeśli nie zależy Ci na dodatkowej elektronice, a jedynie na jeździe rekreacyjnej, wybierz rower z minimalną ilością technologii.

Na zdjęciu: Trenażer XLC ALPHA

Cena: 772,00 zł

Producent: XLC

Rower stacjonarny to urządzenie do domowych ćwiczeń. Co zrobić, gdy w domu nie mamy wiele miejsca, ale chcemy rozpocząć swój kolarski trening? Wybierzmy składane rowery treningowe, które z łatwością schowamy do przestronnej szafy po zakończonym treningu, a tym samym znów odzyskamy przestrzeń salonu czy sypialni. Warto poznać także trenażery, jak ten: https://www.imp-rowery.pl/trenazer-xlc-alpha. Są to urządzenia, które przekształcają nasz tradycyjny rower w jednoślad stacjonarny. Możemy więc ćwiczyć na naszym ukochanym sprzęcie.

Jak widzisz, opcji, rodzajów i modeli rowerów stacjonarnych jest bardzo dużo. Regularne treningi będą zbawienne dla osób chcących poprawić swoją kondycję, popracować nad sylwetką czy w niesprzyjających porach roku dbać o nieprzerwany trening. Świetnie sprawdzą się także w domach aktywnych seniorów czy osób podczas rekonwalescencji. To jak? Przekonaliśmy Cię do wypróbowania roweru stacjonarnego?

Dodaj komentarz