lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Rowery używane - o czym pamiętać? | Blog rowerowy IMP Rowery

Rowery używane – o czym pamiętać podczas zakupu?Kupno roweru to często całkiem skomplikowana sprawa, a sytuacja szczególnie się komplikuje, kiedy decydujemy się na zakup używanego, kiedy dochodzi szereg zużytych komponentów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu roweru, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

To, w jaki sposób będziemy skupiać się na walorach danego roweru, będzie ściśle uzależnione od atrakcyjności ceny, oraz ceny początkowej, gdy ten był jeszcze nowy. Pozorne ślady sporego zużycia, czasami mogą być jedynie pozorne, co często jest świetną okazją do kupna roweru w naprawdę okazyjnej cenie.

blok

Zwracaj uwagę na każdy detal

Najważniejsze jest, abyś znał się na częściach i komponentach, oraz kosztów napraw, które doprowadzą go do pełnej świetności. Takie detale jak sparciałe opony, czy pęknięte siodełko, dla wielu osób jest bardzo negatywnym sygnałem, powodującym porzucenie decyzji o kupnie danego egzemplarza. Nic bardziej mylnego, ponieważ to jedne z tańszych i łatwiejszych w wymianie elementów.

Jeśli podejmiesz decyzję o wymianie siodełka, szczególnie polecamy model WITTKOP MEDICUS PRO 6.2, który idealnie nada się do przemierzania miejskiej dżungli, czy nawet dalekich wypraw z sakwami po świecie.

Rowery-używane

Na zdjęciu: Siodło WITTKOP MEDICUS PRO 6.2 City, trekking. holender
Cena: 89,99 zł
Producent: WITTKOP

Licznik SIGMA Pure 1 bezprzewodowy

Najważniejsza jest rama oraz napęd. To najważniejsze elementy naszego roweru, a także najdroższe. Gdy mówimy o napędach z przełożeniem planetarnym typu Rohloff, czy Shimano Alfine, wszelkie oznaki jego zużycia to prawdopodobnie zwiastun kosztownej wymiany, ponieważ nie znajdziemy wiele specjalistów, którzy zajmują się naprawą tych elementów.

blok

Wiele usterek sam naprawisz lub wyregulujesz

Podpowiemy jednak, że w wielu przypadkach, źle działający napęd planetarny to problemy ze źle wyregulowaną manetką biegów, dlatego zalecamy natychmiast przyjrzeć się czy to nie jest przyczyna. Z doświadczenia wiemy, że w ten sposób można kupić pozornie zepsute rowery w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Jeśli zależy Ci na wygodnym siodełku dedykowanym specjalnie dla kobiet, zachęcamy do zapoznania się z żelowym modelem WITTKOP SPORT, które sprawi, że nie znienawidzisz jazdy rowerem już po pierwszej eskapadzie z miasto.

jak-ocenić-stan-roweru

Na zdjęciu: SIODEŁKO WITTKOP SPORT DAMSKIE ŻELOWE TREKKINGOWE
Cena: 49,99 zł
Producent: WITTKOP

Licznik SIGMA Pure 1 bezprzewodowy

W przypadku przerzutek należy szczególną uwagę zwrócić, na to, czy nie są zgięte, oraz czy pracują w pełnym zakresie ruchu. Tylny napinacz powinien być równoległy do obręczy koła. Sprawdź także, czy nie występują luzy na wszystkich łożyskach.

Shimano wciąż stosuje łożyska klasyczne, dociskane konusami. Jeśli wyczujesz luz, nie musi to oznaczać drogiej naprawy, a jedynie regulacji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku downhillowych kół, które zwykle są zbudowane na łożyskach maszynowych, które są bezobsługowe, a nadmierny luz zwykle kończy się serwisem na prasie.

Proste porady jak ocenić stan roweru

Luzy na sterach sprawdzisz w bardzo prosty sposób, zaciskając przedni hamulec, poruszaj do przodu i do tyłu. Uważaj, jednak jeśli już wyczujesz luz, wcale nie musi on oznaczać, że to na pewno stery. Może to być także luźne ramie hamulca typu v-brake. Aby wyeliminować ten problem, nie puszczając ręki z klamki hamulca – dotknij śruby przy ramieniu. Jeśli wyczujesz ruch, to już wiesz, że trzeba ją dokręcić.

Starte klocki hamulcowe to nie problem, bardziej należy poświęcić chwilę uwagi na inspekcję zużycia felg, jeśli mówimy o hamulcach, które się na nich zaciskają. Ważne, jest także sprawdzenie, czy nie występuje w nich nadmierne bicie, co dla niewprawnego mechanika może być dosyć problematyczne podczas centrowania.

W przypadku ramy powinniśmy dokładnie obejrzeć, czy nie ma pęknięć, które bardzo ciężko naprawić, gdy mówimy o konstrukcjach aluminiowych. Do pęknięć najczęściej dochodzi w okolicach spawu, ponieważ to właśnie tam metal jest krytycznie rozgrzewany i może tracić swoje nominalne wartości.

Ostatnia i to zupełnie niemechaniczna kwestia to odpowiedni rozmiar. Często dzieje się tak, że zachęceni bardzo atrakcyjną ceną nie zwracamy aż takiej uwagi na rozmiar roweru, co jest niezwykle ważne podczas komfortowego przemierzania kolejnych kilometrów.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nieco łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni i w dobrym stanie rower, który da Ci mnóstwo radości podczas leśnych przejażdżek.

Dodaj komentarz