lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Wybór roweru szosowego krok po kroku. Cena, koła czy napęd? | Blog rowerowy IMP Rowery

Wybór roweru szosowego krok po kroku. Cena, koła czy napęd?Sklepowe oferty rowerów szosowych pękają w szwach, a wybór tego najlepszego z każdym dniem staje się coraz trudniejszy. Z tego powodu warto przeanalizować kilka zagadnień, które pozwolą na wybór najlepszego roweru szosowego dla początkujących. Zaczynamy?

Cena, podstawowe elementy i dodatki. Jak znaleźć rowerowy złoty środek?

Cena. Nie popadaj w skrajności

blok

Nie da się zaprzeczyć – pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę po wejściu do sklepu rowerowego jest cena poszczególnych produktów, w większości przypadków niemała. I jak trafienie na promocję w przypadku roweru górskiego z ceną 1600 zł jest możliwa, tak znalezienie tej samej okazji w odniesieniu do szosówki już tak proste nie jest.

Szeroki wachlarz cenowy

Wachlarz cenowy rowerów szosowych dla początkujących i nie tylko jest szeroki – koszt rozpoczyna się od 2 tys. zł, a kończy nawet na 50 tys. zł. Na którą jego część postawić będąc na samym początku? Zainwestować w sprzęt najwyższej jakości rezygnując tym samym z wakacji na kolejne kilka lat? A może postawić na jednoślad z niższej półki, chcąc sprawdzić czy jazda szosowa to rzeczywiście to, co nas kręci? Oczywiście – drugi pomysł jest zdecydowanie lepszy.

rower szosowy

Flickr.com CC 2.0 Russ

Już na granicy 3-4 tys. zł można znaleźć rower szosowy bardzo dobrej jakości, skupiony na 10-rzędowym napędzie, o niskiej wadze, a więc wysokim komforcie jazdy, pozwalający na osiągnięcie dużej prędkości w niewielkim czasie i poznanie czym tak właściwie jest jazda szosowa.

Najdroższe rowery? To dla specjalistów

Nie warto popadać w skrajności. Rowery o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych przeznaczone są głównie dla zaawansowanych kolarzy, którzy po wejściu do sklepu rowerowego wiedzą dokładnie czego chcą i czego potrzebują. Rower szosowy dla początkujących? Niezbyt drogi, niezbyt tani, a w sam raz.

Rama. Podstawowy element roweru szosowego dla początkujących

blok

Wybór rozmiaru ramy powinien być podyktowany naszym wzrostem. Ma to tym większe znaczenie, że jazda na rowerze szosowym, przynajmniej w początkowym etapie, nie należy do najwygodniejszych. Prawidłowy dobór rozmiaru roweru pozwoli ten dyskomfort zminimalizować.

Poza wzrostem warto zwrócić uwagę na jakość wykonania ramy, a reszta? Znajomość pozostałych parametrów pojawi się z czasem – w przypadku roweru szosowego dla początkujących nie warto się nim przejmować.

Koła i opony. To samo, a jednak nie to samo

blok

Niby tak podobne zagadnienia, a różniące się od siebie znacząco, choćby już na poziomie dostępności. Wybór opon do szosówek jest ogromny, a kół? Tutaj w zasadzie nikt z nas nie ma zbyt dużego wyboru, bo jazda szosowa wymaga wyłącznie tych o rozmiarze 28 cali.

Na tym poziomie cenowym, który uwzględniliśmy w poprzednim akapicie, dostaniemy koła może nieosiągające szczytów lekkości, ale na pewno bardzo trwałe i radzące sobie doskonale z polskimi drogami o znanej wszystkim jakości, podziurawionej jakości i nie wymagają częstszego centrowania niż w przypadku kół w droższych rowerach.

23-milimetrowe drutówki – opcja dla każdego

W rowerze szosowym dla początkujących najczęściej występują zwykłe opony, tak zwane drutówki o uniwersalnej szerokości 23 mm, która pozwala na uzyskanie złotego środka pomiędzy niezbędną przyczepnością a oporem toczenia. I takie opony w zupełności wystarczają. Dopiero z czasem zamienia się je na cieńsze, tworzone z lepszego materiału, zapewniając rowerowi „odchudzanie”.

1 komentarz

  1. Grzegorz56 says:

    Ja swoją soszówkę kupiłem już za 2 500 zł i muszę przyznać, że sprawdza się naprawdę dobrze. Robię nią coraz dłuższe dystanse, ostatnio w jeden dzień nakręciłem 150 km, więc mogę być dumny 🙂 Soszówki mają to do siebie, że fajnie i szybko się nimi jeździ!

Dodaj komentarz