lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Jaki kask rowerowy? Miejski, szosowy czy MTB? | Blog rowerowy IMP Rowery

Jaki kask rowerowy? Miejski, szosowy czy MTB?Jeszcze do niedawna kaski rowerowe budziły swego rodzaju zdziwienie a czasami nawet śmiech. Co w tym dziwnego, że dbamy o swoje zdrowie? Kask zdecydowanie zmienia wygląd całej twarzy. Niektórzy zakładając go czują się po prostu głupio, inni nie przejmują się spojrzeniami na ulicy. Najgorzej jest nie zakładać kasku w ogóle.

Ochroń to, co masz w głowie. Załóż kask

blok

kask rowerowy

Decyzja o zakupie kasku to zazwyczaj dylemat i bicie się z własnymi myślami. Kupić czy nie kupić? Czy na pewno jest mi to potrzebne? Czy wyglądam w tym głupio? Co pomyślą o mnie inni? Takie pytania zadajemy sobie stojąc przed półką z kaskami. Jak odpowiednio go dobrać i być spokojnym o swoją głowę?

Najważniejsze – wybór rodzaju

blok

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów kasków. Przed ostatecznym wyborem należy zastanowić się, do czego taki kask jest nam potrzebny. Do jazdy szosowej, sportowej a może wyczynowej? Produktów jest wiele, więc wybór nie będzie należał do najłatwiejszych.

Kask dopasowany do rodzaju sportu to tylko połowa drogi

blok

Zaczynając od kasku najbardziej popularnego należałoby wymienić kask MTB (Mountain Terrain Bike) – czyli do jazdy sportowej na rowerach górskich. Jednak przez swoją popularność wykorzystywany jest także w jeździe turystycznej i jeździe po mieście. Charakteryzuje się tym, że posiada daszek chroniący przed promieniami słonecznymi oraz ewentualnymi gałęziami. Otwory wentylacyjne zapewniają prawidłowe oddychanie skóry głowy.

Kask szosowy – czyli aerodynamika na pierwszym planie

blok

Aerodynamiczny kształt pełni tutaj ważną funkcję i pozwala osiągnąć wyższą prędkość. Nie posiada on daszka, co nieznacznie może utrudnić poruszanie się po szosie. Jest jednak bardzo lekki co czasami może być cechą przesądzającą o zakupie tego rodzaju. Kaski te stosowane są nie tylko do jazdy szosowej ale także turystycznej i miejskiej.

 

kask rowerowy szorosy Giro

Na fotografii: Kask rowerowy GIRO FORAY

Cena: od 259 zł od 229 zł

Producent: Giro Foray

kask szosowy Giro

Jazda po mieście – bezpieczeństwo najważniejsze

blok

Kask miejski ma za zadanie zwiększyć naszą widoczność. Jest on zdecydowanie mniej opływowy niż te wymienione wyżej, jednak jego główną zaletą jest to, że w wielu miejscach posiada odblaski. Jest to element niezwykle istotny podczas poruszania się po mieście. Zwiększona widoczność rowerzysty = mniejsze ryzyko wypadku.

Dobrze dobrany kask – jak to sprawdzić?

blok

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj kasku, drugą, i najbardziej istotną rzeczą jest dobranie rozmiaru. Idealnie dopasowany kask musi przylegać do głowy, ale nie uciskać jej zbyt mocno. Aby był dopasowany przed zakupem dobrze jest zmierzyć obwód głowy. W tym wypadku należy miarką owinąć głowę powyżej linii brwi. Uzyskaną wartość w centymetrach można odczytać na rozmiarach kasków w sklepie. Niestety sama zmierzona wartość nie gwarantuje nam szybkiego zakupu kasku. Należy przymierzyć wiele modeli i odpowiednio je zapiąć. Paski po bokach po odpowiednim zapięciu nie powinny być poskręcane ani zbyt luźne, bądź zbyt mocno naciągnięte. Prawidłowo zapięte paski formują literę „Y” tuż pod uchem. Poprawnie założony kask może uchronić naszą głowę przed większymi obrażeniami.

Przede wszystkim polegajmy na sobie

blok

Kask to świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o swoje zdrowie. Należy jednak pamiętać, że samo ochronienie głowy nie sprawi, że unikniemy innych obrażeń podczas kolizji. Zwracajmy uwagę nie tylko na auta poruszające się w mieście, ale także na pieszych, innych rowerzystów czy zwierzęta. Jazda rowerowa wymaga wielkiego skupienia i dużej spostrzegawczości. Kask jest tylko elementem uzupełniającym nasze poczucie bezpieczeństwa na drodze, więc nie warto z niego rezygnować.

3 komentarze

 1. Wit.Ko says:

  Super rozróżnienie, z pewnością przyda się wielu początkującym rowerzystom

 2. Tytus Torbiecki says:

  Kask jest świetną formą ochrony, ale tylko wtedy, gdy jest dobrze dopasowany. Często widzę dzieci, których kaski są zbyt duże i luźne. Rodzice powinni większą uwagę zwracać na takie szczegóły.

 3. Balonik says:

  Ja wybrałem dla siebie kask Abus Viantor. Chciałem kask szosowy, lekki, wytrzymały i dobrze wentylowany.
  Dla mnie osobiście nieocenione sa w necie testy kasków bo wtedy oprócz opisu kasku w sklepach można zobaczyć jak w praktyce sprawdza sie dany kask. Z Abusem właśnie tak było – przeczyatłem test i skusiłem sie na niego. Za nami pierwsze jazdy ale juz czuje że było warto.

Dodaj komentarz