lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Liczniki rowerowe. Niekonieczne, ale na pewno przydatne | Blog rowerowy IMP Rowery

Liczniki rowerowe. Niekonieczne, ale na pewno przydatneLiczniki rowerowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty. Ich zakup powinien wynikać przede wszystkim z Twoich chęci nadania swojemu jednośladowi czegoś więcej. Interesują Cię liczniki rowerowe? Dziś powiemy o nich kilka słów, żebyś nie czuł się zielony w tym temacie.

licznik rowerowy

Fot. Flickr.com CC 2.0 Daniel Oines

Liczniki rowerowe tylko dla sportowców?

blok

Dla nich to narzędzie do obserwacji codziennych treningów i ich efektów, ale czy amatorzy nie korzystają z liczników rowerowych? Jasne, że tak. Głównie by uprzyjemnić sobie dłuższe i krótsze podróże, lub sprawdzić swoje możliwości, z czystej ciekawości.

Jakie liczniki rowerowe spotkasz w sklepach?

blok

Szybki i ciągły rozwój techniki oraz elektroniki doprowadza do tego, że liczniki rowerowe w ofertach producentów wyrastają jak grzyby po deszczu. Co rusz możesz poznać nowe wzory, specyfikacje i rozmiary, ale cel jest przecież taki sam – pomiar pokonanej odległości i prędkości. Aby jednak ułatwić Ci przejście przez tę licznikową obfitość, przedstawiamy podstawowe rodzaje akcesoriów, na które prawdopodobnie trafisz.

Liczniki rowerowe podstawowe

To typ, który wyposażony jest zazwyczaj tylko w podstawowe opcje, takie jak powierzchowny pomiar przebytej odległości, czasami określenie średniej prędkości. Ten typ licznika spotkasz w dwóch rodzajach – przewodowych i bezprzewodowych, o których opowiemy trochę później.

licznik rowerowy tradycyjny

Na zdjęciu: Tradycyjny, przewodowy licznik rowerowy Giant Continnum 7

Cena: od 86 zł od 69 zł

Producent: Continuum 7

kask szosowy Giro

Liczniki rowerowe zaawansowane

Tutaj masz już do czynienia z dodatkowymi opcjami, takimi jak pulsometr, licznik kadencji czy licznik kalorii spalonych w trasie. Sprawdzi się zarówno na dłuższej, jak i krótszej trasie, a spełni oczekiwania zarówno zawodowych fanów jednośladów, jak i zapalonych amatorów, nie wyobrażających sobie dnia bez roweru.

Liczniki rowerowe jako komputerki

Jeśli już idziemy w kierunku coraz bardziej zaawansowanych technicznie liczników rowerowych, niemądrze byłoby nie wspomnieć o tych w postaci małych komputerów. To urządzenia bezprzewodowe, umożliwiające cyfrową transmisję danych i dokładną analizę treningu – od pierwszego machnięcia pedałem po ostatni wydech.

Liczniki rowerowe w postaci nawigacji

Czym różnią się od poprzedniego typu, czyli komputerków? Przede wszystkim uzupełnieniem o moduł GPS pozwalający określić dokładną, przebytą w danym momencie trasę. Przypadnie w szczególności do gustu miłośników długich, zawiłych i wymagających tras.

Pamiętaj!

Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym wyższa jego cena. Aby zaoszczędzić, kup taki sprzęt, który rzeczywiście jest Ci potrzebny i który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Liczniki rowerowe przewodowe czy bezprzewodowe?

blok

To pytanie, na które odpowiedzi szuka większość rowerowych fanatyków. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Liczniki rowerowe przewodowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają przewodu, czyli podłączenia czujnika do jednostki centralnej. Jeśli dokonasz prawidłowego montażu, żaden kabel nie powinien Ci przeszkadzać. Jednak weź pod uwagę fakt, że jeśli będziesz poruszał się po ciężkim terenie, licznik rowerowy przewodowy łatwo uszkodzić.

Interesują Cię liczniki rowerowe bezprzewodowe? Licz się z tym, że poniesiesz koszty większe niż przy zakupie tego przewodowego. W tym przypadku transmisja danych odbywa się za pomocą fal radiowych i jasne, możliwe są zakłócenia i gorsze działania, ale dzieje się to rzadko i ten rodzaj liczników rowerowych uważany jest za ten, o większej jakości.

Kilka funkcji, które powinien spełniać Twój licznik rowerowy

blok

Każdy z podstawowych liczników powinien pełnić co najmniej kilka opcji, w tym:

  • prędkość aktualna,

  • prędkość średnia,

  • prędkość maksymalna,

  • dystans całkowity,

  • zegar,

  • czas jazdy.

Jeśli zdecydujesz się na liczniki rowerowe o bardziej złożonej budowie, możesz zauważyć również opcję zapamiętywania wyświetlanych danych, liczenia kadencji, odliczania wpisanej trasy lub licznika spalonych kalorii.

licznik rowerowy

Na zdjęciu: Licznik Kellys Screenshot bezprzewodowy

Cena: od 159,90 zł od 129,90 zł

Producent: Kellys

kask szosowy Giro

Ile kosztują liczniki rowerowe?

blok

Najtańsze liczniki rowerowe kupisz już za kwotę 40 zł. Im więcej zaawansowanych opcji, tym cena będzie wyższa. Ogólnie przyjęta zasada mówiąca, że im więcej zapłacisz za dany towar, tym jego jakość będzie wyższa, sprawdza się również w przypadku liczników. Zależy Ci na opłacalnym zakupie? Przejrzyj oferty co najmniej kilku sklepów i dopiero wtedy wybierz tę najlepszą.

Dodaj komentarz