Jazda na rowerze a kalorie. Sprawdź, co zrobić, by efektywnie schudnąćLato nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nim zbliża się sezon plażowy. Zastanawiasz się, ile kalorii spalisz podczas jazdy na rowerze? Sądzisz, że taki wysiłek jest wystarczający, by sprawnie wymodelować sylwetkę? Sprawdź, co znajduje się w naszym materiale, i zacznij walkę o nowe ciało już dziś!

kalorie rower

Fot. Flickr.com CC 2.0 Ajith Kumar

Dla wielu osób borykających się z trudnościami w zrzuceniu zbędnych kilogramów, pomocna może okazać się jazda na rowerze. Nie obciąża ona stawów tak bardzo, jak bieganie, zapewnia komfort i umożliwia podziwianie otaczającego krajobrazu.

Wycieczki rowerowe początkowo mogą nie dawać aż tak wielkiej radości oraz popisowych wyników, jednak wystarczy odrobina cierpliwości i systematyczności, by już po miesiącu zauważyć pierwsze efekty i zmiany zachodzące w ciele.

Jak w rzeczywistości wygląda spalanie kalorii?

blok

Pojawienie się jakichkolwiek efektów to jedynie zasługa systematyczności i cierpliwości. Katorżnicze treningi rowerowe nie zapewniają zdrowego zejścia z wagi, ale powoli wyniszczą organizm, który wcześniej do takiego wysiłku nie był przyzwyczajony. Podczas pierwszych 30 minut mięśnie korzystają z własnych zapasów cukrów, czyli glukozy, i dopiero po pół godzinie zaczynają wykorzystywać zgromadzoną tkankę tłuszczową.

Czynniki wpływające na spalanie kalorii

Wbrew pozorom długie i wyczerpujące treningi nie przyniosą szybkich efektów, ponieważ zbyt szybko dojdzie do zmęczenia i przepalenia mięśni, które nie będą miały wystarczającej ilości czasu na proces regeneracji. Optymalne dawki ruchu to około 40-minutowy trening z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym dla osób początkujących. W późniejszym etapie długość treningu rowerowego może się wydłużać, a jego intensywność wzrastać.

Połączenie uwalniania tłuszczu z komórek tłuszczowych i jego efektywne spalanie to klucz do sukcesu. Jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez zastosowanie diety, które nie spowalnia metabolizmu (STOP głodówkom i obcinaniu kalorii), dopasowanie treningu do własnych możliwości i nieprzetrenowywanie się oraz regeneracja mięśni.

Ile kalorii spala się podczas jazdy na rowerze?

blok

Jazda ze stałą prędkością (około 15km/h) już w godzinę pozwala na spalenie około 400-500 kalorii. Zwiększenie prędkości i intensywności treningu, czyli urozmaicenie go o podjazdy i nierówności terenu, wpływa na wzrost ilości spalanych kalorii.

Ciekawostka!

Jeśli podczas jazdy towarzyszy Ci urządzenie monitorujące tętno, pamiętaj, że dla 30-latków normą jest 115-150 uderzeń na minutę, dla 40-latków 110-140, a dla 70-latków 90-120.

Zalety płynące z systematycznej jazdy na rowerze

Jednostajny wysiłek pomaga zwiększyć pojemność płuc, dotlenia organizm i poprawia samopoczucie. Jazda na rowerze może okazać się dobrym pomysłem na zrzucenie wagi, jednak daje ona coś jeszcze: odpoczynek psychiczny. Podczas długiej rowerowej wyprawy wszystkie problemy i troski odchodzą na dalszy plan i pozostaje tylko cieszenie się z chwili dla siebie.

Co jeszcze kryje w sobie jazda na rowerze?

  1. Kształtowanie sylwetki – podczas jazdy na rowerze najintensywniej pracują łydki, uda oraz pośladki, które są w nieustającym ruchu. Dobrze wpływa to na ich wysmuklenie i lekkie zarysowanie mięśni. Dodatkowo podczas jazdy (zwłaszcza pod górę) pracuje klatka piersiowa i ramiona.
  2. Wzmocnienie kręgosłupa – mięśnie pleców odpowiedzialne są za podtrzymywanie odcinka lędźwiowego, co jest niezwykle istotne dla osób borykających się z bólem kręgosłupa.
  3. Wydajniejsza praca układu krążenia – ochrona przed nadciśnieniem i dotlenienie wszystkich organów wewnętrznych, trening dla serca, a dodatkowo poprawienie kondycji wytrzymałościowej.
  4. Odporność na stres i zmęczenie – dotlenienie organizmu powoduje jego pobudzenie, a co za tym idzie człowiek staje się ożywiony, bardziej kreatywny i weselszy, poziom endorfin znacznie się zwiększa.
  5. Poznawanie okolicy i zawieranie nowych znajomości – podróżując poprzez pobliskie miasta lub wioski poznasz ich społeczeństwo, ukształtowanie terenu, trasy rowerowe. Podczas wycieczek rowerowych często możesz spotkać osoby podobne do Ciebie – chcące zmienić coś w swoim życiu, na pewno nawiązalibyście ciekawą rozmowę.

Jak sprawdzić dokładną ilość spalanych kalorii?

blok

Obecnie na rynku i w Internecie znajdziesz sporo propozycji, które znacznie ułatwiają obliczenie spalonych kalorii w zależności od intensywności i długości treningu rowerowego. W internetowych kalkulatorach znajdziesz miejsce na wpisanie rodzaju wysiłku (jazda na rowerze), ilość przebytych kilometrów, oraz czas spędzony na aktywności fizycznej. W bardziej zaawansowanych kalkulatorach znajdziesz opcję, by wpisać swoją wagę oraz wzrost, co konkretniej pozwoli ocenić ilość spalonych kalorii.

Zupełnie inną opcją są liczniki rowerowe, które w swoich opcjach takich jak: aktualna prędkość jazdy, długość pokonanej trasy i poziom nachylenia terenu, posiadają opcję wyświetlenia ilości spalonych kalorii. Liczniki są dokładniejsze i bardziej precyzyjne co pozwala z powodzeniem monitorować postępy w spalaniu tkanki tłuszczowej.

licznik sigma kalorie

Na fotografii: Licznik rowerowy SIGMA z możliwością wyświetlenia ilości spalonych kalorii

Cena: od 149 zł od 114 zł

Producent: SIGMA

kask szosowy Giro

Czy wiesz, że?

Pokonanie na rowerze nawet 35 kilometrów tygodniowo, pozwala zredukować ryzyko chorób kardiologicznych aż o 50%.

Dodaj komentarz