lang="pl-PL" xml:lang="pl-PL"> Rowery holenderskie – dla kogo i na jakie dystanse? | Blog rowerowy IMP Rowery

Rowery holenderskie – dla kogo i na jakie dystanse?Rowery holenderskie, choć powstały w Wielkiej Brytanii, to jednak wciąż najsilniej są kojarzone z ojczyzną wiatraków i tulipanów, a także ulicami stolicy kolarzy, czyli Amsterdamu. Od lat zyskują na popularności, stając się niezawodnym jednośladem w miejskiej rzeczywistości. Dziś chcemy opowiedzieć wam co nieco o tych pięknych jednośladach.

Czy warto kupić rower holenderski?

Oczywiście, zanim zdecydujemy się na kupno odpowiedniego roweru, należy poszukać odpowiedzi na 3 uniwersalne pytania każdego kolarza:

  • Kto będzie korzystał z roweru?
  • Do jakich celów chcę wykorzystać rower?
  • Jaki mogę na niego przeznaczyć budżet?

W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania, analizując specyfikę rowerów holenderskich.

Holenderki to rowery o charakterystycznej budowie. Ich kształt pozwala nam wyprostować plecy w czasie jazdy, więc jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy borykają się z powracającym bólem pleców. Szerokie i wygodne siodełka to duży plus dla tych, którzy podczas jazdy cenią sobie komfort. Duże koła, zazwyczaj mierzące 28” i wąskie opony doskonale sprawdzają się na utwardzonych płaskich nawierzchniach, jak miejska ścieżka rowerowa czy asfalt. Pamiętajmy jednak, że jest to rower stosunkowo ciężki, więc może bywać nieporęcznym rozwiązaniem.

Powyższe specyfikacje prowadzą do wniosku, że rower holenderski jest wyborem przede wszystkim dla kolarzy ceniących sobie wygodę. Dostosowane do płaskich dróg i ścieżek rowerowych koła i opony zapewnią nam komfortową jazdę w optymalnej prędkości. Ze względu na swoją budowę są przeznaczone do krótkich dystansów, jeżdżąc w wyprostowanej pozycji. Ten typ roweru zyskał wielu miłośników wśród kobiet, gdyż oferuje szeroki wybór strojów niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Nie zapominajmy, że holenderki nomen omen są rowerami, które dawniej miały służyć naszym holenderskim przyjaciołom. Holandia nie jest krajem wyżynnym, stąd tego typu rowery nie zostały stworzone do pokonywania wzniesień i gór. Dlatego często Polacy nie decydują się na ich zakup, gdy droga do pracy lub ich miasto obfitują w pagórki, wysokie wzniesienia. Ciężko jest jechać w pozycji wyprostowanej, pedałując wciąż pod górę. Warto mieć to na uwadze, kupując nowy rower. No właśnie, którą „holenderkę” wybrać, by dopasować ją do swoich potrzeb i cieszyć się bezawaryjną i komfortową jazdą?


Na zdjęciu: Rower Storm Dublin
Cena: 1 450,00 zł
Producent: Storm

Jaki rower holenderski wybrać?

Choć najczęściej Panie zobaczymy na rowerach holenderskich, to pamiętajmy, że istnieją także męskie wersje tego jednośladu. Holenderskie rowery dla mężczyzn mają ramę z poziomą rurą, którą umieszcza się między wspornikiem siodełka a wspornikiem kierownicy. Warto dodać, że damskie rowery holenderskie to częsty wybór wśród rodzin z dziećmi, gdyż niska rama ułatwia jazdę z dziecięcym fotelikiem, a my unikamy nadmiernego przechylania naszej pociechy podczas zejścia z roweru.

Na zdjęciu: Rower MERIDA CLASSICWAY 328 43C czarny

Cena: 1 799,00 zł

Producent: Merida

Zapewne wielu z początkujących miłośników rowerów holenderskich zastanawia się nad tym, z jakich materiałów wybrać ramę? Stalowe ramy roweru holenderskiego to wybór najtańszy, choć musimy liczyć się z jeszcze większym ciężarem i tak już masywnego roweru. Rama wykonana z aluminium to lżejsza alternatywa, która zapewni nam większy komfort podczas wnoszenia roweru, ale jest to opcja nieco droższa od stalowej.

Jeśli zależy nam na największym komforcie, wybierzmy jednoślady, które posiadają piasty planetarne. Warto także zastanowić się nad rowerami mającymi hamulce bębnowe. Po ich wyregulowaniu powinniśmy cieszyć się bezawaryjną jazdą.

Wielu z nas pomyśli, że rower holenderski nadaje się wręcz idealnie do jazdy po miejskiej dżungli. Widzimy je przecież nader często na miejskich ścieżkach rowerowych. Tymczasem warto zaznaczyć, że rowery tego typu ze względu na ich ciężar nie są dobrym rozwiązaniem, gdy mieszkamy w bloku i musimy wnosić nasz rower do windy czy na 4. piętro. Jak już napisaliśmy, rowery holenderskie są stworzone do płaskich tras. Niestety, w Polsce płaskie ścieżki czy chodniki to wciąż rzadkość. Zła nawierzchnia sprawi, że nawet najlepsza holenderka nie zapewni nam komfortowej jazdy. Jeśli jednak nie przeszkadzają Ci tego typu utrudnienia, a chcesz pięknie prezentować się w czasie komfortowej jazdy – ten rower jest dla Ciebie! Poznaj naszą bogatą ofertę rowerów miejskich, którą przygotowaliśmy dla Ciebie w IMP Rowery.

Dodaj komentarz